Nadaljevanje postopka i4i proti Microsoftu na Vrhovnem sodišču ZDA
Matej Huš
19. apr 2011 ob 12:40:56
Včeraj se je na ameriškem Vrhovnem sodišču začel postopek i4i proti Microsoftu, ki je zadnje dejanje patentne tožbe iz leta 2007. V njej je i4i Microsoftu očital kršitve patentov v povezavi z XML. Teksaško sodišče na prvi stopnji je leta 2009 presodilo, da Microsoft resnično krši patente in prepovedalo prodajo Worda. Microsoft je sicer uspel doseči umaknitev prepovedi prodaje Worda, a to je bilo tudi vse. Da se je Word lahko še naprej prodajal, so morali iz njega odstraniti nekaj funkcionalnosti za XML, zato se je Microsoft pritožil na Vrhovno sodišče.
Microsoft poizkuša dokazati, da je patent neveljaven, ker so že pred podelitvijo v svoj Word vključili implementacijo, kot jo je i4i kasneje patentiral. Glavno vprašanje je, kaj se zgodi v primeru, ko imamo dokaze, ki jih Patentni urad ni imel ob podelitvi patenta. Naj jih sodišče upoštevati pri preudarjanju o neveljavnosti patenta ali naj privzame, da je Patentni urad svoje delo opravilo temeljito in natančno. Celoten primer je sedaj odvisen od tega, ali bo Microsoft uspel in s tem postavil precedens ali ne.
Primer je eden izmed najpomembnejših sodnih postopkov na področju patentnega prava, ker si Microsoft prizadeva znižati prag dokaznega bremena, da je nek patent spoznan za neveljavnega. Trenutno je namreč treba zelo natančno opredeliti, zakaj je nek patent neveljaven, Microsoft pa želi to nekoliko znižati. Na svoji strani ima velikane, kot so Apple, Google, Facebook in Cisco, ki so sodišču že poslali pisma podpore Microsoftu, medtem ko i4i podpirajo farmacevtska industrija, skladi tveganega kapitala, univerze in ameriška vlada.
Microsoftov odvetnik Thomas Hungar je v uvodnem nastopu dejal, da trenutni strogi standard omogoča tudi uveljavljanje neveljavnih patentov, kar ovira razvoj, ne pa pospešuje inovacij, kakor je namen patentov. Sodišče je omenilo znan primer iz leta 1932 Radio Corporation of America (RCA) v. Radio Eng’g Labs, ki predstavlja precedens za terjanje trdnih in prepričljivih argumentov in dobrih dokazov, da se patent lahko razglasi za neveljavnega. Microsoft je nasprotoval, da je Patent Act of 1952 to spremenil. Sodišče je povedalo, da podelitev neupravičenega patenta škodi celotni ameriški ekonomiji, a neupravičena razveljavitev patenta zelo močno škodi posamezniku. Tudi i4i se z interpretacijo sodišča strinja.
Postopek bo končan julija in bo postavil zelo pomemben precedens, od katerega bo odvisna nadaljnja pot patentne zakonodaje v ZDA.