Letno obdelanih deset zetabajtov podatkov

Matej Huš

7. apr 2011 ob 21:07:17

Pisali smo že o raziskavi, ki je dognala, da smo konec leta 2007 na Zemlji hranili okoli 300 eksabajtov podatkov. Zato je tudi zanimivo pogledati, koliko podatkov obdelamo vsako leto. Na Univerzi v San Diegu so objavili poročilo, v katerem ugotavljajo, da so leta 2008 vsi strežniki na svetu obdelali 9,57 zetabajta podatkov, številka pa na leto zraste za 30 do 40 odstotkov. To pomeni, da je bilo v povprečju za vsakega človeka na Zemlji na dan obdelanih 40 GB podatkov.

Ugotovili so, da je 44 odstotkov procesiranja podatkov namenjenega obdelavi transakcij, kot so izstavitve računov, plačila čekov, bančne transakcije, borzne tečajnice in vrednosti portfeljev, pregledi stanj na različnih računih, medtem ko je preostanek večidel porabljen za spletne storitve in domače aplikacije. Samo ob izvedbi enega samega nakupa na Amazonu poteče na milijone računskih operacij, saj morajo najprej njihovi strežniki izračunati vse podrobnosti o nakupu, z algoritmi kupcu predstaviti sorodne ponudbe, ki bi ga morebiti zanimale, nato pa se cel kup izračunov zgodi še v logistiki po odpremi paketa in v bankah pri plačilu računa. "Pravih" procesiranj podatkov, kot so simulacije in izračuni na superračunalnikih, je v primerjavi s posvetnimi zanemarljivo.

Raziskovalci zato poudarjajo, da ozko grlo postajajo ljudje. Medtem ko računska moč nezadržno raste, potrebujemo tudi vedno več sposobnih ljudi, ki pišejo algoritme in programe za smiseln izkoristek vse silne surove moči. Že s trenutnimi zmožnostmi bi lahko storili ogromno več, če bi imeli na voljo boljše algoritme.