Potres na Japonskem odlična priložnost za spletne prevarante
Matej Huš
12. mar 2011 ob 09:43:51
Naravne katastrofe, kot je bil včerajšnji potres na Japonskem, so s pojavom interneta postale izvrstna krinka za kriminalce, ki pod pretvezo zbiranja pomoči bogatijo na rovaš tuje širokogrudnosti. Tudi letos se je v manj kot 24 urah po potresu ponovila zgodba, ki smo ji bili priče že ob lanski haitijski katastrofi. Na spletu so lažne strani zrasle kot gobe po dežju. Ko je udarila Katrina, je FBI izdal opozorilo, saj na internetu vzniknilo več kot 4500 strani za zbiranje donacij - ogromno je bilo lažnih. Lani so ob haitijski tragediji zlikovci zbrali več milijonov dolarjev od nič hudega slutečih darovalcev.
Prevar je več vrst. Najpogostejše so strani, ki so po videzu podobne uveljavljenim organizacijam, kot sta Rdeči križ in Rdeči polmesec. Druge vrste prevar ponujajo iskanje pogrešanih ljudi proti plačilu, a seveda zgolj poberejo denar. Nigerijci so samo prilagodili svojo klasično taktiko in začeli ponujati provizije pri prenosu velikih količin gotovine, ki naj bi jih bilo treba spraviti iz nestabilne države. Provizije je, kakopak, treba plačati vnaprej, denarja pa nikoli ni.
Takoj po včerajšnjem potresu so zlikovci planili na delo. Na Facebooku so se prve prevare začele širiti v nekaj minutah po potresu, registriranih je bilo na tisoče novih domen za lažne strani za donacije. Iskanje novic in informacij o pogrešanih je tudi izvrstna priložnost, da zlikovci na računalnike obiskovalcev podtaknejo škodljivo programsko opremo.
Zato velja opozorilo, da se ne pustite pretentati prevarantom. Finančna sredstva nakazujte samo prek velikih in uveljavljenih dobrodelnih organizacij, novice in informacije iščite na preverjenih straneh (ena izmed legitimnih strani je posebej v ta namen postavljen Google Person Finder), na računalnike pod nobenim pogojem ne nameščajte kakršnekoli programske opreme in, najpomembneje, uporabljajte zdravo pamet.