Izdelan prvi antilaser
Matej Huš
19. feb 2011 ob 18:34:09
Slabo leto po objavi teoretičnega članka v Physical Review Letters, v katerem so raziskovalci z Univerze Yale opisali delovanje teoretičnega antilaserja, so ga tudi v praksi zgradili. Skupina znanstvenikov z Yala je namreč predstavila popolni koherentni absorber (coherent perfect absorber), kakor so antilaser poimenovali.
Antilaser absorbira koherentno svetlobo določene valovne dolžine, medtem ko jo laser oddaja. Raziskovalci so infrardeči žarek iz titan-safirjevega laserja razdelili v dva snopa, ki sta po različnih prepotovanih poteh prispela vsak s svoje strani na mikrometer debele silicijeve rezine.
Ob primerni postavitvi je silicij vsrkal vso svetlobo in prejeto energijo oddal kot svetlobo ali električni tok. Hkrati lahko absorbira le eno valovno dolžino, ki je nastavljiva s spreminjanjem debeline rezine, ali pa se s primerno postavitvijo spremeni v ogledalo in svetlobo v celoti odbije. Dosegli so 99,4-odstotno absorpcijo, kar je dovolj za številne aplikacije - vezja, ki namesto elektronov uporabljajo fotone, in slikanje v medicini.