Rusija ukinja premikanje urinih kazalcev
Matej Huš
18. feb 2011 ob 07:08:32
Medtem ko ima v Evropi premikanje urinih kazalcev ob vsakoletnih prehodih s sončnega na poletni čas spomladi in nazaj jeseni dolgoletno tradicijo in je poenoteno od leta 1996, bodo v Rusiji to prakso opustili. Ruski predsednik Dimitrij Medvedjev je namreč objavil spremembo zakona, ki odpravlja od leta 1981 obvezno premikanje urinih kazalcev v Rusiji. Ure bodo zadnjikrat premaknili letos ob 2.00 uri zjutraj po lokalnem času 27. marca, nakar se časovni pas ne bo več spreminjal. Medvedjev pravi, da je spreminjanje ure nepotrebno početje, ki prinaša stres in povzroča težave pri prilagajanju, zato ga bodo opustili.
To pomeni, da bo Rusija od letošnjega marca celotno leto de facto upoštevala poletni čas in ne sončnega. Tako bo Sonce v Moskvi v zenitu okoli 13.30 ure tudi pozimi, saj bodo uporabljali časovni pas GMT+4. Jutra bodo uro dlje temna, večeri pa bodo uro dlje svetli, kakor je to že sedaj poleti. Časovna razlika med Rusijo in Norveško se bo pozimi, ko bomo v Evropi s poletnega prešli nazaj na sončni čas, povečala na tri ure, med ostalimi evropskimi državami in Rusijo pa na dve uri.
Rusija je podobno ureditev v zgodovini že imela. Svet ljudskih komisarjev je leta 1930 uzakonil dekretni čas, ki je ure po vsej državi za stalno prestavil eno uro naprej. V veljavi je bil do 80. letih preteklega stoletja, ko so ga različne sovjetske republike postopoma ukinile.
Poletni čas je prvi predlagal novozelandski entomolog George Vernon Hudson leta 1895. Podobno idejo je imel tudi Britanec William Willett leta 1905, ki je spravil celo zakon v parlamentarno proceduro, a ni bil nikoli sprejet. Leta 1916 so Nemci prvi uporabili poletni čas, saj so s premikom kazalcev za uro naprej varčevali s premogom med vojno. Do leta 1920 so velika večina starega sveta in ZDA uporabljali poletni čas, ki je v slabem stoletju obstoja doživel nešteto rafinacij.