Končno prodor do jezera Vostok

Matej Huš

8. jan 2011 ob 19:43:56

Jezero Vostok na Antarktiki je največje podledeniško jezero na svetu. Leži 4000 metrov pod antarktičnim ledom in meri 250 kilometrov v dolžino 50 kilometrov v širino. Voda v njem je kljub temperaturi malce pod lediščem zaradi ogromnega pritiska kilometrov ledu nad njo v tekočem agregatnem stanju. A za razliko od ostalih podledeniških jezer na Antarktiki jezero Vostok ni povezano z nobenim, tako da je ekosistem v njem odrezan od sveta že 14 milijonov let.

Jezero so z radarjem odkrili britanski znanstveniki leta 1973, ko je bil že dobrih pet let znan obstoj podledeniških jezer na Antarktiki. Od leta 1990 zato poteka na Antarktiki raziskovalni projekt, v sklopu katerega vrtajo skozi led, da bi se prebili do tekoče vode. Do leta 1998 so zvrtali 3650 metrov globoko vrtino, iz katere so dobili najdaljši prerez ledu. Tedaj so približno 100 metrov nad predvideno ravnijo tekoče vode končali vrtenje, da jezera ne bi kontaminirali.

Tehnoloških ovir za nadaljevanje vrtanja ni bilo, a Sekretariat za sporazum o Antarktiki (ATS) ni dal dovoljenja za nadaljevanje. Znanstveniki z Raziskovalnega inštituta za Arktiko in Antarktiko v Sankt Peterburgu pa so sedaj našli način za povzorčenje jezera brez kontaminacije, zato jim je ATS izdal dovoljenje za nadaljevanje vrtanja.

Do globine 3725 metrov bodo prodrli s klasičnimi vrtalniki, ki uporabljajo petrolej in freon, zadnjih dvajset do trideset metrov pa bodo previdno navrtali z uporabo termičnih rezil. Ko bodo prevrtali do tekoče vode, bo pritisk vodo potisnil navzgor, kjer bo zamrznila. Naslednjo sezono bodo vrtali v ta led in vzeli vzorce za analizo. Na ta način jezera ne bodo kontaminirali.

Zlasti biologi pričakujejo veliko od vzorcev vode v jezeru. Zanima jih, kakšno življenje se je razvilo tam doli, saj so temperature ledeno mrzle, jezero pa je prenasičeno s kisikom in predvsem že tisočletja izolirano od drugega živega sveta.