Aspirin: novo orožje v boju proti raku?

Matej Kovačič

9. dec 2010 ob 15:53:02

Kot poročajo na Cancer Research UK, je skupina raziskovalcev pod vodstvom Petra Rothwella iz University of Oxford, v reviji The Lancet objavila rezultate študije, ki kaže, da jemanje acetilsalicilne kisline (Aspirina) lahko pomaga zmanjšati smrtnost za rakom.

V članku z naslovom Effect of daily aspirin on long-term risk of death due to cancer: analysis of individual patient data from randomised trials so avtorji analizirali osem različnih kliničnih študij, kjer so prostovoljci jemali Aspirin vsaj pet let. V analizo je bilo vključenih preko 25.570 pacientov, raziskovalci pa so gledali koliko oseb je umrlo za rakom.

Rezultati kažejo, da jemanje 75 miligramov Aspirina vsaj 5 let zmanjša verjetnost za umrljivost za rakom v povprečju za 20%. Hkrati so ugotovili tudi, da se umrljivost s še daljšim časom jemanja aspirina še dodatno zmanjšuje (v primeru jemanja Aspirina več kot 5 let, se je umrljivost zmanjšala v povprečju za 34%).

Poleg tega se pozitivni učinek aspirina povečuje s starostjo: za celotno populacijo se je verjetnost za umrljivostjo za rakom v povprečju zmanjšala za 3,5 odstotne točke, pri osebah starejših od 65 let pa v povprečju za 7 odstotnih točk. Ni pa učinek odvisen od spola in kajenja.

Jemanje Aspirina ima pozitivne učinke zlasti na rake prebavnega sistema. Tako rezultati kažejo, da se tveganje za umrljivost zaradi tumorjev v požiralniku zmanjša za 60%, umrljivost zaradi raka debelega črevesa in danke za okrog 40%, umrljivost za rakom pljuč za 30%, umrljivost za rakom prostate za 10%, zmanjša pa tudi umrljivost za rakom trebušne slinavke in možganskih tumorjev. Nekatere druge študije sicer tudi kažejo, da Aspirin morda vpliva na znižanje smrtnosti za rakom dojk.

Acetilsalicina kislina sicer blokira encim COX-2, s čimer deluje protibolečinsko in protivnetno, kot kažejo nekatere študije pa je vnetni proces znak raka.

Dosedanje raziskave so sicer kazale, da Aspirin preventivno deluje proti raku le v primeru jemanja visokih doz (300mg na dan), vendar pa ima jemanje Aspirina v tako visokih dozah že precej velike neželjene stranske učinke. Sedanja študija pa kaže, da so preventivni učinki mogoči tudi ob dolgotrajnem jemanju nizkih doz Aspirina. Vsekakor pa se je pred jemanjem Aspirina potrebno posvetovati z zdravnikom.