Štirje kloni ovce Dolly živi in zdravi

Matej Huš

2. dec 2010 ob 12:12:04

Najbolj slavna ovca na svetu se je skotila julija 1996. Govorimo seveda o Dolly, prvem kloniranem sesalcu. Dolly je tehnično imela tri matere, saj so eni ovci odvzeli jajčece, druga je prispevala genetski material DNK (vzeli so ji ga iz mlečnih žlez, zato je dobila tudi ime po Dolly Parton), tretja pa je oplojeno jajčece donosila in povrgla. Dolly je živela, kot se za zvezdnike spodobi - na očeh javnosti in predvsem premalo časa. Po šestih letih so jo uspavali zaradi težav z dihanjem, ki jih je povzročal rak jaagsiekte, in artritisa. Pričakovana življenjska doba za ovce pasme finndorset je sicer dvanajst let.

Da je Dolly poginila tako zgodaj, pravzaprav ni nikogar presenetilo. Že spočetje je bilo sila težavno, saj se je od 277 jajčec razvilo le 29 embriov in iz njih le ena Dolly. Kaj točno je bilo krivo zgodnji pogin Dolly, je težko reči. Res je, da bolezen pljuč, ki jo je napadla, pogosta pri ovcah, ki spijo notri, kakor je morala iz varnostnih razlogov tudi Dolly. Prav tako so kmalu poginile ostale ovce iz istega legla, ki niso bile podvržene poizkusom. Po drugi strani pa nekateri špekulirajo, da je bila Dollyjina genetska starost ob rojstvu šest let (torej toliko, kot je bila stara njena mati ob donaciji).

Kakorkoli že, v štirinajstih letih je tehnologija napredovala, zato so na Nottingham University ponovili poizkus. Že pred tremi leti in pol je profesor Keith Campbell uspel iz zamrznjenega tkiva Dolly izolirati DNK in ga uporabiti za spočetje štirih klonov originalne ovce Dolly. Zanje svet ni vedel, saj njihovega obstoja niso obešali na veliki zvon, Cambell pa je šele sedaj opozoril nanje z omembo na razpravi v Evropskem parlamentu. Kot pravi, so vsi kloni Dolly za zdaj zdravi in ne kažejo znakov prezgodnjega staranja. Koliko je tehnologija napredovala, pa ilustrira tudi dejstvo, da so za Dolly potrebovali 277 jajčec, za štiri njene klone pred tremi leti pa zgolj pet.