Britanski ISP-ji bodo nosili četrtino stroškov vpeljave zakona o digitalni ekonomiji

Matej Huš

16. sep 2010 ob 06:45:14

Spodnji dom angleškega parlamenta je aprila letos sprejel zakon o digitalni ekonomiji (Digital Economy Act), ki si prizadeva obrzdati internetno piratstvo in stimulirati digitalno ekonomijo. Zakon predpisuje tudi podobno prakso opominjanja uporabnikov, ki kršijo avtorske pravice, kot so jo prvi uzakonili Francozi z zakonom HADOPI. Tako morajo ponudniki dostopa do interneta (ISP) na zahtevo sodišč blokirati odrejene spletne strani, pošiljati svojim uporabnikom svarilna pisma, jim rezati pasovno širino in tudi onemogočiti dostop do interneta. Vprašanje, ki so si ga ISP-ji postavljali pred tem, je bilo enostavno: kdo vse bo to plačal? Kot kaže, bodo del tudi sami oziroma njihove stranke.

Prevladujoče mnenje javnosti je bilo, da bi morali vse dodatne stroške nositi lastniki avtorskih pravic, saj bo zakon pomagal prav njim in bodo imeli več prihodkov. Ti so se seveda branili, da z deljenjem datotek pridobivajo predvsem ISP-ji, saj imajo zadovoljne uporabnike, ki plačujejo drage in hitre internetne pakete. Vlada je zato sprejela salomonsko rešitev: vsak bo plačal določen delež. Open Rights Group po drugi strani ocenjuje, da bodo stroški izvajanja novega zakona presegli pol milijarde funtov letno.

Tri četrtine stroškov, ki so nastali z vpeljavo ukrepov, kot jih predpisuje Digital Economy Act, bodo morali pokriti lastniki avtorskih pravic, preostanek pa ISP-ji sami. Britanski minister za komunikacije Ed Vaizey je dejal, da pričakujejo, da bo zakon imetnikom avtorskih pravic letno prinesel dodatnih 200 milijonov funtov.