Prihajajo pametni števci električne energije in nove možnosti napadov
Matej Huš
4. avg 2010 ob 01:17:38
V naših krajih večinoma še uporabljamo klasične števce električne energije, ki podpirajo delovanje v bodisi dvotarifnem bodisi enotarifnem režimu. V ZDA in drugih državah EU pa medtem že intenzivno uvajajo pametne števce, ki bodo do leta 2022 vsled Direktive 2009/72/EC obvezni tudi pri nas. Pametni števci so krmiljeni na daljavo in omogočajo vrsto nastavitev: fino razdelitev dneva na 48 polurnih intervalu, ki imajo v principu lahko vsak drugačno ceno kilovatne ure v odvisnosti od obremenjenosti omrežja, oddaljeno izključitev dobave, možnost preklopa s kreditnega obračunavanja na predplačniški sistem itn. Z njihovo uporabo bo moč učinkoviteje izrabiti razpoložljivo energijo v celem dnevu in se boriti proti neplačnikom. Ross Anderson in Shailendra Fuloria s Cambridge University sta v svojem članku Who controls the off switch? raziskala potencialne pasti, v katere se lahko ujamemo, in ranljivosti, ki jih lahko teroristi ali sovražna vojska izkoristijo za ohromitev države z manipulacijo dobave električne energije.
Evropski prehod na pametne števce ureja omenjena direktiva, medtem ko je v ZDA postavitev pametnega omrežja s pametnimi napravami odredil predsednik leta 2007 z Energy Independence and Security Act; Obama je projektu z interventnim zakonom za stimulacijo gospodarske aktivnosti dodelil 4,5 milijarde dolarjev. Uvedba pametnih števcev pa terja obravnavo naslednjih točk:
- Merjenje. Električna energija se na trgu kupuje po cenah, ki se spreminjajo vsako uro, odvisno od ponudbe in povpraševanja. Gospodinjskim odjemalcem se prodaja samo v dveh tarifah in ta razkorak lahko povzroči težave (točno to se je zgodilo ob izpadu električne energije v Kaliforniji januarja 2001). Cena električne energije je vsaj za en dan naprej poznana, tako da bo moč naprave sprogramirati tako, da bodo obratovali v času najcenejše tarife, če je to mogoče (npr. pralni stroj, ogrevanje).
- Zasebnost. Če bodo nadzor nad tem pridobili elektrodistributerji, bo to povezano z veliko količino podatkov. Iz njih bo načeloma moč izluščiti bivalne navade uporabnikov in njihov bioritem, kar so nizozemska sodišča že razglasila za nelegalno.
- Predplačilo. Predplačniški sistem je razširjen v državah tretjega sveta in v razvitem svetu za odjemalce, ki imajo slabo zgodovino poravnavanja obveznosti. V Evropi sodi dostop do električne energije med pravice, zato ljudi ne morejo enostavno odklopiti. Neplačnike zato premaknejo na predplačniški sistem, kar ni enostavno, saj potrebujejo odlok sodišča, poseg pa je treba izvesti na licu mesta. S pametnimi merilniki bo to možno izvesti oddaljeno, s čimer bodo odpadle vse te prepreke.
- Napadi. Avtorji so si v raziskavi zamislili hipotetični primer, ko so vsi pametni števci nadzorovani z enega mesta. Če napadalci (kdo so napadalci, v tem primeru ni pomembno) dobijo dostop do tega mesta, jim lahko pošljejo ukaz za prekinitev dobave električne energije in nato spremenijo njihove šifrirne ključe, s čimer preprečijo razveljavitev akcije. Dokler ni narejen fizični obvod števcev, je dobava električne energije motena, nato pa je vse do njihove zamenjave moteno tudi poslovanje elektrodistributerjev.