Prve slike eksoplaneta v svoji orbiti okoli zvezde

Kalin Jan

11. jun 2010 ob 14:13:12

Astronomom Evropskega južnega observatorija je uspelo z enim izmed teleskopov v skupini Zelo velikega teleskopa neposredno slikati eksoplanet v orbiti okoli svoje zvezde. Gre za zvezdo Beta Pictoris, relativno mlado in na južni polobli s prostim očesom vidno zvezdo.

Prikazana slika je sestavljena iz slik posnetih 2003, 2008 in 2009. Zvezda je zakrita z zaslonko in zato nevidna. Levo in desno od zvezde se vidi "luknja" v sliki. Leva "luknja" je bila posneta leta 2003, desna leta 2009. Na posnetkih 2008 luknje ni bilo, kar potrjuje, da gre res za lokalno zadevo, torej, planet in ne za kakšno "smet" na teleskopu ali za kakšen objekt med zvezdo in nami.

Prvič v zgodovini astronomskih opazovanj imamo tako na razpolago slike planeta, ki kroži okoli zvezde.

Kot zanimivost: okoli te zvezde so leta 1980 tudi prvič videli disk snovi iz katerega se v središču zbere in zgosti dovolj snovi, da pride do formiranja in "prižiga" zvezde. Slike diska so se s časom spreminjale, kar je nakazovalo na planet, ki z gravitacijo povzroči deformacijo diska. Ob začetnem odkritju pa instrumenti se niso bili dovolj občutljivi, da bi planet zaznali.