RapidShare ni odgovoren za početje uporabnikov

Matej Huš

5. maj 2010 ob 06:59:11

Prizivno sodišče v Düsseldorfu je predvčerajšnjim odločilo, da nemško podjetje RapidShare s sedežem v Švici, ki upravlja priljubljeno stran za deljenje datotek uporabnikov v spletu, ni odgovorno za datoteke, ki jih na njihovo stran naložijo uporabniki.

Deželno sodišče v Düsseldorfu je leta 2008 v primeru GEMA (nemški SAZAS) proti RapidSharu odločilo, da je RapidShare odgovoren za kršitve avtorskega prava, ki ga povzročajo uporabniške datoteke. V ZDA poznajo doktrino varnega pristana (angl. safe haven), ki stranem, ki gostijo datoteke uporabnikov, zagotavlja varnost pred sodnim pregonom pod pogojem, da s spleta nemudoma umaknejo sporne vsebine, na katere jih nosilci avtorskih pravic opozorijo. V Nemčiji podobnega instituta ne poznajo, zato je bila sodba leta 2008 pričakovana. Kazalo je, da bo moral RapadShare začeti pregledovati datoteke po naložitvi na stran, preden postanejo dosegljive za prenos. RapidShare se je pritožil.

Prizivno sodišče je sedaj zavrglo razsodbo deželnega sodišča. Ključna malenkost, ki je botrovala novi razsodbi, je nastavljanje vidnosti datotek. Ker RapidShare ne postavi vsebine kar takoj vsem na ogled, marveč od uporabnikov zahteva, da natančno določijo, kdo jo lahko sname, ne more biti odgovoren za njihovo ravnanje. Sodišče si je tudi ogledalo nekaj predlogov za sheme filtriranja.

Izločanje datotek določenega tipa (na primer vseh arhivov s pripono RAR) je sodišče označilo kot neprimerno, saj končnica sama ne pove nič o legalnosti datoteke. Pregledovanje IP-naslovov nalagalcev prav tako ni dober ukrep, saj si več ljudi lahko deli isti IP-naslov. Tudi pregledovanje vsebine ne bi imelo daljnosežnih učinkov, saj bi uporabniki začeli uporabljati enkripcijo. Tudi zaradi tega je sodišče odločilo, da RapidShare ne more biti odgovoren za dejanja svojih uporabnikov.