Bo uporaba odprtokodnega programja postala zločin?

Matej Kovačič

25. feb 2010 ob 12:44:19

Če ste mislili, da z uporabo odprtokodnega programja ne kršite zakona, je morda čas za ponoven premislek. Kot je namreč ugotovil predavatelj na University of Edinburgh Andres Guadamuz, je International Intellectual Property Alliance (članici združenja so tudi MPAA, RIAA in BSA) pri ameriškem trgovinskem predstavniku pričela z lobiranjem, katerega cilj je, da bi uporabo odprtokodnega programja obravnavali enako kot piratstvo.

Predlagajo namreč, naj ZDA zaradi uporabe oziroma spodbujanja uporabe odprtokodnega programja Indonezijo, Brazilijo in Indijo uvrstijo na posebno poročilo z imenom "Special 301 watchlist" Gre za posebno poročilo, katerega cilj je preučiti "ustreznost in učinkovitost varstva intelektualne lastnine" po svetu. V poročilu se pogosto znajdejo države, kjer proizvajajo ponarejena zdravila ali druge izdelke (ponarejena v smislu da pri proizvodnji ne upoštevajo pravic intelektualne lastnine) - nekakšen seznam tim. sovražnikov kapitalizma - ZDA pa nato na te države izvaja trgovinske pritiske.

Zadeva je seveda absurdna, saj ravno uporaba odprtokodnega programja zmanjšuje obseg piratstva, poleg tega gre pri prostem programju za tipično delovanje prostega trga. Vendar pa imajo pri International Intellectual Property Alliance svoje interese, ki z glasnim zavzemanjem za spoštovanje avtorsko pravne zakonodaje morda nimajo kaj dosti zveze. Mimogrede, ista druščina je na "Special 301 watchlist" uspela uvrstiti tudi Kanado.

Pri vsem skupaj pa je najbolj tragikomično tudi dejstvo, da je ravno v tem času v ZDA uspela prva poravnava zaradi kraje odprte kode v primeru Jacobsen v. Katzer. Tožnik, odprtokodni razvijalec, ki mu je toženi ukradel del kode, ki je bila izdana pod odprtokodno licenco, se je namreč zaradi kraje uspel pogoditi za 100.000 ameriških dolarjev odškodnine.

Očitno kriminalci s svojim početjem celo mastno služijo ...