Google Wikipediji poklonil dva milijona dolarjev

Matej Huš

19. feb 2010 ob 06:56:19

Spletna skupnost Wikimedia Foundation, ki skrbi tudi za priljubljeno enciklopedijo Wikipedijo, je zaradi svoje neprofitne narave odvisna od donacij. Vsako leto tako organizirajo veliko akcijo, ko obiskovalce na pasicah na vrhu strani prosijo za kakršnekoli donacije. Poleg podpore uporabnikov jim na pomoč z večjimi zneski priskočijo tudi druge organizacije in podjetja. Google je ta teden prvikrat v zgodovini pomagal Wikipediji, in sicer ji je namenil velikodušna dva milijona dolarjev.

Googlov ustanovitelj Sergey Brin je ob tem dejal, da je Wikipedija eden izmed največjih triumfov interneta. S svojo ogromno zbirko informacij je nepogrešljiv vir za vsakega deskarja na spletu.

Kljub temu še vedno večino prispevkov darujejo navadni uporabniki. Ti so v zadnji akciji, ki se je zaključila januarja, skupno zbrali kar osem milijonov dolarjev, kar je tri četrtine načrtovanih prihodkov za to fiskalno leto.

Gre za lepo gesto in ne nepričakovano, saj Google redno podpira projekte, ki pomagajo uporabnikom. Tak primer je na primer Mozilla in cela vrsta univerzitetnih raziskovalnih projektov. Toda zakaj ravno Wikipedija, se sprašujejo pri Guardianu. Ogromna baza člankov na Wikipediji je namreč spisana na način, ki je prijazen iskalnikom in njihovim pajkom. Tako se med iskalnimi zadetki na vrhu pojavljajo Wikipedijine strani, ki uporabnikom ponudijo informacije, ki jih zanimajo. In kar je dobro za Wikipedijo (donacija to gotovo je), je dobro za Google, saj uporabniki tako dobijo, kar želijo. Ta dva milijona dolarjev sta tako donacija kot investicija.

Podobno je Google sicer podpiral tudi Mozillo Firefox, dokler ni izdal svojega brskalnika Chrome. Takrat je postalo jasno, da tako darežljive podpore Mozilla ne bo več deležna. Še zlasti po novembru 2011, ko se iztečejo obstoječe pogodbe iz predchromovskih časov. K sreči se Wikipediji česa podobnega za zdaj ne gre bati. Google je sicer poskušal s konkurenčnim projektom Knol, ki pa životari.