Misija STS-129 gre h koncu, Atlantis na poti domov
Matej Huš
26. nov 2009 ob 05:50:23
Skoraj bi vas prikrajšali za vest, da Američani spet pridno obiskujejo vsemir. Misija STS-129, ki jo izvaja raketoplan Atlantis s šestčlansko posadko, se je pričela 16. novembra z izstrelitvijo iz Cape Canaverala. Te dni gre počasi h koncu. V desetih dneh so postorili mnogo in izvedli tri vesoljske sprehode, ki so vsak trajali okrog šest ur. Poleg tega so na vesoljsko postajo pripeljali precej nove opreme, glavni del je predstavljal ExPRESS (Expedite the Processing of Experiments to the Space Station) Logistics Carriers 1 in 2.
Izvedli so tudi vrsto eksperimentov. Preučevali so vplive vesoljskih poletov na imunsko odpornost človeka ter na bioritem in spalne vzorce. Raziskovalna postaja na Mauiju na Havajih je posnela posnetke izpuha Atlantisa v preletu, s čimer želijo ugotoviti več o interakciji med raketoplanom in zgornjimi plastmi atmosfere. Na ISS so prinesli tudi nekaj dolgoročnih eksperimentov, omenimo le najzanimivejše. Študentje univerze v Houstonu so poslali v vesolje svoje mikrobe, iz Boulderja v Koloradu pa so znanstveniki poslali v vesolje nekaj gosenic, ki jih bodo primerjali s tistimi, ki se bodo v metulje razvile na Zemlji. Britanci pa so raje v vesolje spravili nekaj črvov, ki naj bi izgubili mišice prav tako kot ljudje.
Včeraj se je Atlantis odvezal od vesoljske postaje in začel popotovanje proti Zemlji. Če bo šlo vse po sreči, bo pristal jutri okrog 15.43 po srednjeevropskem času na Floridi. Poleg šestčlanske posadke se domov vrača tudi Nicole Stott, ki je v vesolju preživela več kot 90 dni.
Do konca življenjske dobe programa Space Shuttle je le še pet poletov teh raketoplanov. Kasneje bodo za oskrbovanje vesoljske postaje skrbeli zasebniki in Rusi, dokler Američani ne sestavijo svojega naslednika.