SETI upihnil 10. svečko
Primož Resman
20. maj 2009 ob 11:54:23
17. maja leta 1999 so javno predstavili takrat precej revolucionaren projekt SETI@home, katerega namen je najti inteligentno, izvenzemeljsko življenje, saj so uvedli distributirano računanje, ki se ga danes poslužuje mnogo projektov. Prednost so predvsem lestvice in z njimi povzano tekmovanje, krovna organizacija pa ima prednost brezplačnega preračunavanja velike količine podatkov, saj vodilni na lestvicah uporabljajo nekaj večjedrnih, večprocesorskih sistemov (in zmogljivih grafičnih kartic), da bi pri vrhu tudi ostali. Celoten koncept je v desetih letih močno zrasel, SETIjeva domača univerza, kalifornijski Berkeley, pa je dom tudi projektu BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing), ki je danes osnova ne le za računanje podatkov za SETI, temveč tudi za projekte, ki iščejo vrteče zvezde, zdravilne proteine oz. pomagajo pri raziskavah v velikem trkalniku.
SETI za iskanje izvenzemeljskega inteligentnega življenja uporablja radijske valove. Za zaznavanje uporabljajo ogromen radijski teleskop v bližini Portoriškega mesta Arecibo, kakršnekoli zaznane znake življenja pa morajo potrditi dvakrat. Leta 2004 so zato zbrali vse preračunane podatke, poiskali najverjetnejše vire inteligentnega življenja in ponovno prisluhnili delu neba, od koder so prišli. Žal ponovnih znakov življenja ni bilo.
Ob deseti obletnici bo na univerzi Berkeley Laboratorij za Znanost Vesolja gostil konferenco, ki si jo bo mogoče prek spleta ogledati v živo. Klik!