Po mnenju nemškega administrativnega sodišča v Wiesbadnu je obvezna hramba prometnih podatkov nesorazmeren ukrep
Matej Kovačič
20. mar 2009 ob 08:53:22
Kot je 27. februarja 2009 ocenilo nemško administrativno sodišče v Wiesbadnu je ukrep obvezne hrambe prometnih podatkov, s katerim se shranjujejo prometni podatki o klicih in uporabi interneta za celotno populacijo - tudi povsem nedolžne posameznike - nesorazmeren.
Po mnenju sodišča (odločitev 6 K 1045/08.WI) obvezna hramba prometnih podatkov predstavlja kršitev pravice do zasebnosti, ta ukrep pa v demokratični družbi tudi ni nujen. Po mnenju sodišča ukrep ne spoštuje načela sorazmernosti v skladu z 8. členom Evropske konvencije o človekovih pravicah.
Odločitev omenjenega sodišča pa ne pomeni, da je ukrep obvezne hrambe prometnih podatkov v Nemčiji sedaj razveljavljen, pač pa le, da se je administrativno sodišče postavilo na stališče, da je tak ukrep nesorazmeren in odločanje o zadevi preneslo na višje sodišče, ki je pristojno za odločanje o ustavnosti obvezne hrambe prometnih podatkov. Je pa odločitev dober znak za pritožnike in njihovo argumentacijo glede spornosti obvezne hrambe prometnih podatkov.
Odločitev je posledica pritožbe več kot 34.000 nemških državljanov, ki so se pritožili na podlagi pobude nemške nevladne organizacije z imenom Delovna skupina o hrambi prometnih podatkov.
Omenjena nemška skupina je pričela tudi z obsežno kampanjo tudi proti hrambi prometnih podatkov na področju interneta.
Po Bolgariji bo morda v kratkem tudi nemško sodstvo ugotovilo, da je obvezna hramba prometnih podatkov nekompatibilna s človekovimi pravicami. Kaj pa Slovenija - imamo 34.000 pritožnikov?