Z možganskimi skenerji uspeli predvideti gibanje osebe
Urban Škudnik
14. mar 2009 ob 18:46:27
Možganski center za spomin in orientacijo pri ljudeh je dolgo veljal za preveč neorganiziran, da bi lahko iz njega pridobili kakršnokoli uporabno informacijo. Raziskave na podganah so celo kazale, da so morda prostorski spomini hranjeni naključno, vendar je znanstvenikom iz londonskega University College-a vseeno uspelo ugotoviti lokacijo osebe v virtualni sobi na podlagi možganske aktivnosti.
Znanstveniki so se osredotočili predvsem na hipokampsu, del možganov, ki je odgovoren za obdelavo prostorskih relacij in kratkoročnih spominov - pomaga torej pri ugotavljanju kje smo.
Seveda so vse raziskave še daleč od tega, da bi lahko kar tako brali spomin in lokacijo iz možganov, vendar so vseeno prvi koraki v tej smeri.
Pri svojih raziskavah so znanstveniki uporabili fMRI napravo za merjenje pretoka krvi v hipokampusu pri štirih osebah, ki so hodile naokrog v virtualni sobi, osredotočili pa so se predvsem na skupine nevronov v hipokampusu, ki so jih predtem že zapazili pri londonskih taksistih - imeli so namreč močno razvite predele hipokampusa zaradi svojih dolgoletnih izkušenj pri vožnji skozi zapletene londonske ulice. Po analiziranju in obdelavi podatkov je ekipa ugotovila, da bi z temi vzorci lahko predvideli gibanje osebe.
Drugi znanstveniki so nad ugotovitvami navdušeni, vendar zaenkrat še svarijo zaradi zanašanja na "ptičji pogled" fMRI-ja na samo en del hipokampusa, hkati pa tudi ne dajejo odgovorov na dogajanje v posameznih nevronih ali v celotni strukturi.