Bo švedska tajna služba lahko prestrezala ves mednarodni promet?
Matej Kovačič
5. jun 2008 ob 13:51:27
Kot poroča The Register, ki se naslanja na sporočilo švedske Piratske stranke, švedska vlada pripravlja zakon, ki bo švedski tajni službi National Defence Radio Establishment (FRA) omogočil dostop in spremljanje vsega telekomunikacijskega prometa, ki prečka švedske meje.
Švedska tajna služba bo tako lahko spremljala ves "mednarodni promet", torej tako vse telekomunikacije, ki izvirajo iz Švedske, ki so namenjene na Švedsko ter ki prečkajo Švedsko (npr. komunikacijo med Britanci in Finci). Ukrep je še posebej problematičen zaradi narave usmerjanja prometa preko interneta, saj komunikacijski paketki med dvema točkama potujejo po glede na trenutno obremenjenost omrežja najhitrejših povezavah, ne pa po geografsko najkrajših poteh.
Prestrežene podatke bodo analizirali z iskalniki ključnih besed, dostop do analiz pa bodo poleg tajnih služb, policije in carine imeli tudi uslužbenci ministrstva za promet, uslužbenci ministrstva za kmetijstvo v nekaterih primerih pa tudi večja zasebna podjetja.
Po poročanju The Registra je predlog zakona, ki je bil pripravljen v začetku leta 2007 precej razburil podjetje Google. Googlov svetovalec za področje zasebnosti Peter Fleischer, je tako za švedski časopis The Local (pa tudi na svojem blogu) izjavil, da Google "ne more ogroziti integritete svojih uporabnikov ter dovoljevati švedskim oblastem dostopa do podatkov, ki Švedske sploh ne zadevajo", Google pa naj bi zagrozil, da bo v primeru, da bo zakon sprejet omejil svoje povezave na Švedsko.
Podobno kot Google pa očitno namerava storiti tudi telekomunikacijsko podjetje TeliaSonera, ki načrtuje premik svojih poštnih strežnikov izven Švedske in sicer z namenom zaščititi zasebnost svojih strank na Finskem.
O zakonu naj bi švedski parlament glasoval 17. junija, po podatkih švedske Piratske stranke pa zakon podpira večina v parlamentu.
Kljub razburjenju, ki ga je predlog zakona povzročil v ostalih državah in v nekaterih zasebnih podjetjih, pa Švedska ni prva evropska država, ki se namerava poslužiti takšnega ukrepa. Naj spomnimo, da je marca letos Informacijski pooblaščenec vložil zahtevo za oceno ustavnosti Zakona o Slovenski obveščevalno - varnostni agenciji (ZSOVA) in sicer na podlagi inšpekcijskega nadzora v katerem je bilo uradno ugotovljeno, da SOVA izvaja nadzor mednarodnih sistemov zvez po 21. členu ZSOVA na ozemlju Slovenije in na komunikacijah, ki fizično potekajo preko Slovenije, ukrepi pa niso zakonsko časovno omejeni.
Zanimivo je, da so švedske tajne službe že zgodovinsko vpletene v spremljanje mednarodnih sistemov zvez. Tako so, kot v knjigah The Codebreakers in Codebreakers: Arne Beurling and the Swedish Crypto Program During World War II opisujeta David Kahn in Bengt Beckman, Švedi takoj po napadu Nemčije na Dansko in Norveško aprila 1940 pričeli prisluškovati vsemu nemškemu mednarodnemu prometu. Švedska je namreč Nemčiji omogočila uporabo telekomunikacijskih povezav v svet preko svojega ozemlja, pridobljene obveščevalne podatke, ki jih je dešifriral švedski matematik Arne Beurling pa so nato posredovali zahodnim zaveznikom.