Britanska vlada bo lahko posameznike prisila k razkritju šifrirnih ključev

Matej Kovačič

3. okt 2007 ob 13:10:20

Prvega oktobra je v Britaniji stopil v veljavo zakon Regulation of Investigatory Powers Act, ki v delu 3, sekciji 49 določa visoke kazni za osebe, ki preiskovalcem v primerih kazenskih ali terorističnih periskav ne bi želeli izročiti šifrirnih ključev.

Po novih zakonskih določilih lahko policija ali vojska od posameznika, za katerega domnevata, da ima šifrirne ključe ali gesla, zahtevata, da jim le-te izroči, oziroma izroči nešifrirano vsebino. Posameznike, ki bi se temu upirali in so osumljeni terorizma (verjetno večina), lahko doleti do 5-letna zaporna kazen, ostale (verjetno manjšina) pa do 2-letna zaporna kazen.

Zakonodaja zadeva vse primere, kjer se podatki ali šifrirni ključi nahajajo na strežnikih znotraj Velike Britanije. Zakona ni mogoče uporabiti v primeru šifriranih podatkov, ki jih preiskovalci prestrežejo na poti čez britansko ozemlje. Nekateri že opozarjajo, da bo ta zakonodaja iz britanskih strežnikov verjetno odgnala marsikatero internetno podjetje pa tudi banke, ki bodo svoje šifrirne klljuče gotovo raje shranjevale na drugih lokacijah.

Zakonodaja preiskovalcem tudi omogoča, da od posameznikov, ki so jih prisilili k izročitvi šifrirnih ključev zahtevajo, da o tem molčijo (v nasprotnem primeru jim grozi kazen).

Zanimivo je, da so imeli do sedaj podobno zakonodajo sprejeto le v Singapurju in Maleziji, o tem pa so razmišljali tudi v Kanadi, Indiji in že pred časom v Veliki Britaniji.

Britanija je sicer podpisnica Mednarodnega pakta o državljanskih in političnih pravicah, ki prepoveduje samoobtožbo ter Evropske konvencije o človekovih pravicah in temeljnih svoboščinah, na podlagi katere je Evropsko sodišče za človekove pravice posameznikom že večkrat priznalo pravico do molka v kazenskem postopku.

Poleg tega so kritiki že večkrat opozarjali tudi na to, da bi bili zaradi takih določil lahko kaznovani nedolžni posamezniki, ki bi gesla izgubili ali pa bi jih nekdo drug naredil v njihovem imenu. Ampak kaj bi to, saj je zakon vendar uperjen proti "teroristom", "pedofilom" in "večjim kriminalcem"...