Amnesty International obtožuje IT podjetja pomoči represivnim režimom
Matej Kovačič
3. jun 2006 ob 15:14:03
ZDNet poroča, da organizacija Amnesty International obtožuje IT podjetja, da represivnim režimom omogočajo dostop do infrastrukture namenjene kršitvam človekovih pravic. Po mnenju britanske Amnesty International ter organizacije Internet surveillance monitoring, ta podjetja s kršitelji človekovih pravic tudi sodelujejo.
Z represivnim kitajskim režimom so v preteklosti tako že sodelovali Microsoft, ki je pomagal zapreti blog oporečnika Zhao Jinga, kitajska različica Googlovega iskalnika prikazuje cenzurirane rezultate, Yahoo je pomagal pri razkritju identitete in posledično aretaciji novinarja Shija Taoja (omenjeni oporečnik je bil obsojen na deset let težke delovne ječe), Cisco in Sun pa sta po mnenju Amnesty International kitajskim oblastem pomagala vzpostaviti sistem filtriranja oziroma cenzure interneta.
Cisco je sodelovanje s kitajskim režimom že zanikal, priznava pa, da le-ta uporablja njihovo tehnologijo. Predstavnik Cisca je za ZDNet povedal, da oni samo proizvajajo tehnologijo, način uporabe le-te pa določajo kupci in ne Cisco.
A aprila letos je Ethan Gutmann v pričanju pred ameriškim parlamentarnim komitejem za mednarodne odnose izjavil, da je Cisco kitajski vladi prodal poseben požarni zid in vzpostavil posebno omrežje ("Policenet") za državne varnostne organe.
S pomočjo te tehnologije lahko, kot izhaja iz njegovega pričanja (stran 4), policist na ulici ustavi kateregakoli človeka, odčita njegovo osebno izkaznico in v realnem času dostopi do njegove kartoteke, ki vsebuje: podatke o političnem vedenju, družinsko zgodovino, prstni odtis in ostale slike, zgodovino njegove uporabe interneta za zadnjih 60 dni (obiskane spletne strani, itd.) ter prebere njegovo elektronsko pošto..
Amnesty International zahteva da vsebine dogovorov z represivnimi režimi postanejo javne. Predstavnik Združenih narodov pa je za ZDNet povedal, da vloge IT podjetij pri kršitvah človekovih pravic še niso preiskovali.
Na misel mi prihaja priljubljeni izraz PR strokovnjakov: "družbena odgovornost podjetij". Vsekakor pa je Kitajska odlično "igrišče" za testiranje in razvoj tovrstnih tehnologij. In kje se bodo te tehnologije uporabljale v naslednjih letih...?