Znanost in tehnologija VIII.
McHusch
27. apr 2005 ob 16:18:36
Danes je prvič poletel Airbus A380, največje potniško letalo doslej. Na testni polet je A380 krenil iz Toulousa s šestimi člani posadke in 20 tonami opreme. Vse štiri ure poleta je A380 krožil nad Biskajskim zalivom. Pri vzletu in pristanku ga je spremljalo na tisoče letalskih navdušencev, med letom pa so ga inženirji spremljali tudi prek satelita. Preden bo A380 začel komercialne lete bo moral prestati še približno leto dni testiranj in pridobivanja certifikatov. Za več informacij BBC.
Znanstveniki ugotavljajo, da lahko z merjenjem možganske aktivnosti 'vidijo', kaj oseba misli. Trenutno lahko s to tehnologijo prepoznamo le vizualne vzorce, ki jih oseba vidi, a raziskovalci optimistično pričakujejo, da bodo lahko kmalu vedeli, na kaj je oseba pozorna, kaj kani storiti in kaj misli. Zdravniki bodo lahko s to tehnologijo ugotovili, ali so neodzivni pacienti resnično v komi. Omenja se celo možnost, da bi izdelali merilec zavesti (consciousness-meter), a treba je poudariti, da si nevrologi še niso povsem enotni, kaj točno spada v zavestnost. O razvoju nove vrste poligrafa zaenkrat le špekulirajo, ker možganski vzorci ob laganju niso zelo očitni.
Pozornost našega tajnega policaja je pritegnilo zimsko spanje: Znanstveniki marljivo delajo na tem, da ob besedni zvezi "zimsko spanje" ne bomo več najprej pomislili na velikega, globoko smrčečega kosmatega medveda, zvitega v kepo kožuha, temveč na svoj zadnji obisk pri zdravniku. Z izpostavljanjem miši zraku, v katerem je 0,008 % vodikovega sulfida, so le-te namreč pripravili do stanja podobnega hibernaciji in jih po šestih urah uspešno obudili brez stranskih učinkov. Vodikov sulfid naj bi zmanjševal količino kisika, ki ga celice zahtevajo zase. Mišji metabolizem se je tako upočasnil za približno 90 %, telesna temperatura je padla s 37 °C na 15 °C, 150 vdihov v minuti sta zamenjala dva. Uporabna plat je da bo tehnologija, če jo bodo uspešno prenesli na ljudi, namenjena medicini, saj obljublja dragoceni dodaten čas v kočljivih trenutkih (prevoz do bolnišnice, zahtevne ali dolgotrajne operacije ...). Nekateri, z očmi uprtimi v nebo, pa v njej že vidijo pot (ali vsaj bližnjico) do oddaljenih zvezd. (avtor: OwcA.)
Za konec še o podganah. Američani imajo načrt, kako jih zelo koristno uporabiti. Te glodalce lahko krmilijo z vsadki v njihovih možganih, ki so nato nadzorovani brezžično z razdalje več sto metrov. Podgane izpostavijo vonju substance, ki jo iščejo (naprimer mamila), hkrati pa simulirajo njen center za ugodje. Podgana oba občutka poveže in že imamo odličen iskalec min, drog ipd.