Zakaj Janezek uporablja kurjepis
McHusch
11. jun 2003 ob 19:39:30
Vedno hitreje razvijajoči se računalniki skupaj z internetom in elektronsko pošto prodirajo v vse domove. Proces računalizacije je najintenzivnejši v Ameriki, kjer je prišlo do prvih nesoglasij in težav.
Vse skupaj je namreč prišlo tako daleč, da se učitelji, starši in zgodovinarji močno bojijo za standardni ročni lepopis, saj učenci čez Lužo pričnejo uporabljati tipkovnice že zelo zgodaj. Neka devetletna deklica, naprimer, pravi, da je uporaba računalnika za pripravo vsakovrstnih zapiskov lažja: ni potrebno paziti na pisavo, ob napakah ni brisanja, sam proces pa je hitrejši. Večina se pridružuje temu mnenju, nekateri učitelji pa po mnenju strokovnjakov ravnajo neodgovorno, ko učence za projektne naloge, spisane na računalnik, dodatno nagradijo. In trend se širi.
Stanje je alarmantno, vedno manj ameriških otrok je zmožnih čitljivo pisati pisane črke, posebni kurzivni lepopis pa obvlada manjšina. K sreči obstajajo tudi posamezniki, tako učitelji kot učenci, ki jim je stilni lepopis v veselje, kot naprimer Sue Bolton na Woodsidski osnovni šoli, kjer lepopis še poučujejo. Obširen članek na to temo.Ali ima ročni lepopis še prihodnost, pa presodite sami, saj se računalniki vedno bolj vrivajo v naš vsakdan. Ni nemogoče, da bo čez nekaj let že vsakdo hodil z majhno prenosno tipkovnico in brezžičnim oddajnikom.
Pri nas se za zdaj tovrstnih težav ni treba bati, saj v naših šolah še vedno pridno uporabljamo nalivna peresa. Akoravno lepopisa res ne učijo več.