Orodja astronomov za lov na slike umetne inteligence

Matej Huš

23. jul 2024 ob 19:29:04

Odkar je generativna umetna inteligenca na voljo vsakomur, se je okrepila bitka med pripomočki za ustvarjanje vsebin in orodji za prepoznavanje izdelkov umetne inteligence. Eno izmed žgočih področij so tudi fotografije ljudi oziroma obrazov, kjer je umetna inteligenca že zelo prepričljiva. Raziskovalca z Univerze v Hullu sta razvila orodje, ki temelji na astronomskih znanjih in omogoča prepoznavanje umetnih fotografij ljudi. Pogleda jim v oči.

Adejumoke Owolabi in Kevin Pimbblet sta pokazala, da so odsevi v umetno generiranih očeh napačni in nefizikalni. To ni posebej novo dejstvo, saj lahko najbolj očitne primerke opazi vsakdo. A Owolabi in Pimbblet sta razvila algoritem, ki sistematično preveri odseve svetlobe v očeh in prepozna lažne fotografije. To je možno, ker orodja umetne inteligence te podrobnosti še niso usvojila, zato so njihovi izdelki nesmiselni. Predvsem je problematična konsistentnost med očesoma, ki je pri resničnih fotografijah samoumevna.

Pri merjenju oblike galaksij se uporabljajo podobni pristopi, saj je tudi tam treba analizirati svetlobo, ki z njih prihaja na Zemljo (oziroma na teleskope, od tam pa v posnetke). Novo orodje uporabi enak pristop. V očeh analizirajo morfološke značilnosti (koncentracija, asimetrija, gladkost) ter izračunajo Ginijev indeks podobnosti med očesoma. Običajno z njim merijo porazdelitev svetlobe med piksli na posnetkih galaksij, to pot pa so s tem razpoznali izdelke umetne inteligence. Dokler se ta ne bo naučila pravilno osvetljevati oči, na kar se bo krog zavrtel ponovno.