23andMe daleč od nekdanje slave
Matej Huš
31. jan 2024 ob 21:58:20
Pred natanko štirimi leti smo ugotavljali, da navdušenje nad osebno genomiko počasi jenja. Storitve, ki so jih opravljala podjetja 23andMe, Ancestry.com, GEDMatch in podobna, imajo namreč vgrajeno slabost. Človekov DNK je nespremenljiv, zato je vsakdo njihova stranka kvečjemu enkrat. Razvoj zdravil pa je povsem drugo področje, kjer so potrebni vložki gigantski. Ker rezultati kakšnih večjih medicinskih prebojev niso dali, pa se številni nikoli ne odločijo zanje. 23andMe, ki je bilo nekoč eno najbolj obetavnih zagonskih podjetij, počasi izgublja tla pod nogami.
Ko je podjetje leta 2021 začelo kotirati na borzi, je bilo nekaj časa vredno celo več kot šest milijard dolarjev. Danes je podjetje vredno 356 milijonov dolarjev. Delnica je izgubila več kot 95 odstotkov vrednosti in je pristala med penny stocks, saj trenutno kotira pri 75 centih. Direktorica Anne Wojcicki, ki je bila nekoč milijarderka, je že dolgo le še milijonarka (Forbes je lani ocenil, da ima pod palcem 270 milijonov dolarjev, sedaj pa še nekaj manj). Nasdaq je vmes celo zagrozil, da bodo delnico odstranili (delist).
Padanje cene delnice je nujna posledica poslovnega modela, ki ne deluje. 23andMe ni še nikoli ustvaril dobička in pri trenutnem trendu bo prihodnje leto kapitala investitorjev zmanjkalo. 23andMe je do danes zbral že 1,4 milijarde dolarjev investitorskega kapitala in 80 odstotkov že tudi porabil. Podjetje je lani odpustilo četrtino zaposlenih, a to za zdaj ni bilo dovolj. Čedalje bolj se zdi, da je Wojcicki edina, ki še zares verjame v podjetje. Poizkuša ga preoblikovati v moderno podjetje na področju osebnega zdravja, ki bi poleg testov DNK ponujali še oskrbo, razvijalo zdravila in prodajalo naročnine na zdravniške preglede.