Kitajci zagnali največji laboratorij najgloblje pod zemljo
Matej Huš
23. jan 2024 ob 22:32:16
Na jugozahodu Kitajske je letos začel obratovati največji podzemni laboratorij na svetu, ki je bil dokončan decembra in meri 330.000 kubičnih metrov. S tem je precej večji od dosedanjega rekorderja Gran Sasso v Italiji, pa tudi globlji, saj leži v globini 2400 metrov pod površjem gora Jinping. Prvi del laboratorija CJPL (China Jinping Underground Laboratory) so sicer po triletni gradnji dokončali že leta 2010, sedaj pa so zgradili še drugi del. Laboratorij je 6720 ekvivalentnih metrov vodnega stolpca pod površjem.
V CJPL teče več eksperimentov, ki so namenjeni tudi raziskavam temne snovi. To je nepojasnjena snov, ki sestavlja približno četrtino vesolja in je odgovorna za gravitacijsko obnašanje galaksij, kot ga vidimo. Te se namreč vedejo, kot da bi bilo v njih približno petkrat več snovi, kot je vidimo. Kozmologi to označujejo kot temna snov. Trije glavni eksperimenti v CJPL so CDEX (China Dark Matter Experiment) za detekcijo temne snovi z germanijevimi detektorji, PandaX (Particle and Astrophysical Xenon Detector) za detekcijo temne snovi in detektor nevtrinov. V prihodnosti bodo CDEX, PandaX in druge eksperimente še povečali na tonsko merilo.
Temno snov iščemo pod površjem, ker skale nad detektorji odfiltrirajo motnje vsakdanjega sveta na Zemlji. To so tudi kozmični žarki, ki letijo s Sonca, in so močnejši od morebitnih interakcij temne snovi. V CJPL je kozmičnih žarkov stomilijonkrat manj kot na površju Zemlje. Sedaj upajo, da bo na primer kakšen delec temne snovi reagiral s ksenonom v PandaX, kar bi fotosenzorji zaznali.