Miki Miška ni več avtorsko zaščitena
Matej Huš
1. jan 2024 ob 21:00:05
Napočil je dan, za katerega se je zdelo, da ga nikoli ne bo. Prva verzija Miki Miške, ki jo je Walt Disney premierno predstavil v kratki risanki Steamboat Willie leta 1928, je prešla v javno last. Po ameriški zakonodaji je materialna avtorska pravica omejena na 95 let, zato je danes potekla na delih, ki so izšla leta 1928. A zgodba je širša od ene risanke.
Walt Disney Company je eden velikanov popularne kulture, ki je igral ključno vlogo pri sprejemanju zakonodaje o avtorskih pravicah. Nekoč je avtorska pravica v ZDA trajala le 14 let z možnostjo podaljšanja še za enkrat toliko, kasneje pa so z več spremembami zakonodaje dobo podaljševali. To se je zgodilo vsakokrat, ko je kazalo, da bo Miki Miška prešla v javno last, nazadnje leta 1998. Walt Disney Company je bil eden največjih lobistov, zagotovo pa ne edini. Miki Miška je namreč več kot zgolj eden izmed likov podjetja, je najprepoznavnejši, najpomembnejši in tudi najbolj dobičkonosen. Navsezadnje ima podjetje silhueto glave tega lika celo v logotipu.
A zgodilo se je. Miki Miška je prešla v javno last, kar daje vsakomur pravico, da delo uporablja brez plačila v poljubne namene. A nekaj omejitev obstaja. Še vedno sta zaščitena blagovna znamka in model, zato Miki Miške ne moremo uporabiti kot imena svojega podjetja ali v logotipu. Prav tako je ne smemo uporabljati na način, ki bi kupce ali uporabnike zavajal, da gre za Disneyjeve izdelke. To namreč varuje blagovna znamka, ki ne poteče, dokler je aktivno varovana.
Lahko pa izdelujemo izvedena dela, poljubno predelujemo original, ga izvajamo, kopiramo in podobno. Pri tem velja poudariti še, da je avtorska pravica potekla izključno na verziji iz leta 1928, ki se razlikuje od moderne Miki Miške. Novejše podobe so še vedno zaščitene.