Evropska komisija sprejela še tretji sklep o varnem pretoku podatkov EU-ZDA

Matej Huš

11. jul 2023 ob 07:57:54

V tretje gre morda rado, zato je Evropska komisija danes sprejela sklep o ustreznosti za varen in zaupanja vreden pretok podatkov med EU in ZDA. S tem je formalno ugotovila, da ZDA za osebne podatke zagotavljajo ustrezno varstvo, ki je primerljivo z evropskim. To podjetjem dovoljuje, da osebne podatke posredujejo ameriškim podjetjem oziroma jih tam skladiščijo, ne da bi morali posebej dokazovati varstvo ali uvajati dodatne zaščitne ukrepe.

To je že tretji tovrstni dogovor, saj sta prva dva na sodišču padla. Leta 2015 je Sodišče EU razveljavilo dogovor o varnem pristanu med EU in ZDA, ker je Komisija prekoračila pooblastila, ko v dogovor ni vnesla ustreznih varovalk. Leta 2020 se je zgodba ponovila, saj je sodišče tudi naslednji dogovor razveljavilo. Seveda so se kmalu začela pogajanja o novem sporazumu, saj njegova odsotnost bistveno otežuje poslovanje podjetij, ki želijo podatke shranjevati v ZDA: to so večinoma ameriška podjetja. Meta (Facebook) je bil na primer maja letos oglobljen z 1,2 milijardami evrov, ker je podatke prenašal v ZDA, ne da bi za to imel pravno podlago, kar je kršitev Splošne uredbe (GDPR). Prehodno obdobje, ki so jim ga naložili za prekinitev toka podatkov, se še ni izteklo, zato novi sklep pomeni, da lahko Meta nadaljuje svoje početje.

Pričakovati je, da bo tudi novi sklep izpodbijan na sodišču. Aktivist in odvetnik Max Schrems, ki je tožil za razveljavitev prvih dogovorov, je že napovedal enako. Poudarja, da ZDA zaradi zakonodaje, ki omogoča prisluškovanje, preprosto ne more biti varna destinacija za osebne podatke Evropejcev. Nad sklepom so razočarani tudi nekateri evropski poslanci. Po drugi strani pa so velikani Amazon, Apple, eBay, Google, Meta, Twitter in drugi, združeni v Computer & Communications Industry Association, navdušeni nad odločitvijo.