Turnitin bo prepoznaval generativna besedila ChatGPT in podobnih
Matej Huš
25. jan 2023 ob 07:57:35
Čeprav se zdi, da je ChatGPT nenadoma revolucionarno spremenil nastajanje besedil in storil, se to ni zgodilo čez noč niti ni edini. Nekateri strokovnjaki, denimo vodja umetne inteligenci pri Meti Yann LeCun, poudarjajo, da gre za lep paket, a ni nič pretresljivega, česar ni bi znali narediti tudi drugod. Podobno počnejo tudi Meta, Google in številna zagonska podjetja, dodaja.
To je sicer res, a dokler izdelek ni dostopen javnosti, težko spremeni svet. Zato se javnost največ ukvarja s ChatGPT, ki je pač dostopen sleherniku. Na sloviti univerzi Stanford imajo podobne težave kot po vseh šolah v svetu, saj so študentje začeli množično uporabljati ChatGPT. Nekateri profesorji so že prilagodili svoje predmete novi tehnologiji, prilagodili so se tudi študentje. Njegove uporabe še niso opredelili v disciplinskih pravilih, se bo pa to kmalu zgodilo. Ena izmed anket je namreč pokazala, da je vsaj 17 odstotkov študentov uporabljalo ChatGPT pri opravljanju študijskih obveznosti. Večina ga je uporabljala za premotritev zamisli, nekateri pa so z njim odgovarjali na vprašanja. Dobrih deset odstotkov izmed uporabnikov je profesorjem oddajalo kar besedila iz ChatGPT.
Tu svojo priložnost že išče Turnitin. Čeprav je tudi OpenAI napovedal orodje, ki bo detektiralo umetna besedila, bo isto počel tudi Turnitin. Ob tem pojasnjujejo, da ChatGPT besedila sestavlja tako, da se v stavkih pojavljajo besede z najvišjo verjetnostjo glede na naučene vzorce. To je predvidljivo in ljudje tako ne pišemo ali govorimo, zlasti ker skačemo po besedilu in imamo v glavi celoten koncept zgodbe. Čeprav je takšno besedilo težko ljudem prepoznati kot umetno, pa je statistična analiza neizprosna. Turnitin je orodje za prepoznavanje umetnih besedil začel razvijati že leta 2020 ob izidu predhodnika GPT-3, sedaj pa so razvoj pospešili. Še letos bodo izdali prva orodja, ki jih bodo seveda v nadaljevanju še izpopolnjevali.