Za Pentagonov oblak bo skrbela četverica
Jurij Kristan
9. dec 2022 ob 22:36:19
Ameriško obrambno ministrstvo je naposled pognalo nov projekt prenove omrežnega oblaka za vojsko JWCC, ki je naslednik razvpitega in propadlega projekta JEDI. Tokrat so pogodbeniki štirje: Microsoft, Amazon, Google in Oracle.
Prenova omrežne infrastrukture ameriške vojske se vleče že kot jara kača. V prejšnjem desetletju je Pentagon sprožil projekt JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure), s katerim je želel poenotiti in centralizirati zmogljivosti vojaškega oblaka, da bi različni oddelki vojske lažje in hitreje dostopali do podatkov z drugih koncev. Po žolčnem boju je pred tremi leti kot zmagovalec natečaja za 10 milijard ameriških dolarjev vredno sodelovanje z vojsko postal Microsoft. Toda Amazon, ki je dotlej veljal za favorita, je sprožil pritožbo, in sicer z argumentacijo, da se je v odločanje vmešal takratni predsednik Donald Trump, ki je veljal za zagrizenega sovražnika Jeffa Bezosa. Preiskava obtožb ni potrdila in leto dni po prvotni odločitvi so v ministrstvu ponovili svojo naklonjenost Microsoftu. Kljub temu so lansko poletje iniciativo nato zaustavili, menda zato, ker so se razmere glede tehnologije, trga in zahtev že tako spremenile, da so prvotni pogoji posla postali zastareli. Že tedaj se je govorilo, da se bo denar namesto dodelitve enemu akterju raje porazdelil in to se je sedaj tudi res zgodilo.
Novi program nosi imel JWCC, za Joint Warfighting Cloud Capability, načelno pa ima podobne cilje kot njegov propadli predhodnik: hitrejše in enostavnejše deljenje pomembnih informacij med različnimi rodovi in oddelki vojske; med podrobnostmi pa lahko najdemo tudi uvajanje naprednejših konceptov, kot je avtomatizacija s strojnim učenjem. Tokratna denarna pogača je težka 9 milijard dolarjev, za obdobje do sredine leta 2028, razdelili pa si jo bodo Microsoft, Amazon, Google in Oracle. In sicer na način, da ima vsak od njih zajamčenih 100.000 dolarjev, za preostanek pa se bodo morali boriti s konkurenčnimi ponudbami, kar naj bi zmanjšalo stroške. V Microsoftu in drugih prejemnikih sredstev so se že odzvali z načelno hvaležnostjo, nikjer pa še niso razgrnili morebitnih načrtov ali strategije za prihajajoči boj za posamezne (pod)projekte v okviru iniciative.