Kitajci zaradi ameriških sankcij razvijajo pohabljene procesorje

Matej Huš

10. nov 2022 ob 10:36:24

Čedalje ostrejše ameriške sankcije zoper Kitajsko, ki med drugim omejujejo izvoz čipov in polprevodnikov, že vplivajo tudi na njihovo proizvodnjo. Kitajska podjetja, kot sta Alibaba in Biren, razvijajo dizajne za procesorje (podobno kot to počne britanski ARM), ki jih potem proizvede TSMC. Ker je TSMC tajvanski in uporablja tudi zahodno opremo (tako strojno kakor programsko opremo), zanj veljajo tudi zahodne sankcije. To pa sedaj predstavlja težave, saj kitajski proizvajalci čipov za zahodno (tudi tajvansko) tehnologijo zaostajajo vsaj desetletje. Brez licenc, ki jih ZDA lahko odobrijo, izvoz mimo sankcij ni možen.

Ko so sankcije začele veljati, sta Alibaba in Biren že testirala razvite dizajne, ki sedaj niso več v skladu s sankcijami. Zato so morali teste ustaviti in začeti prilagajati dizajn. Vodilno podjetje je Biren, ki je tudi najbolj glasno, in ima sedaj tudi največ težav. Dizajni so znani in TSMC po njih ne sme izdelovati čipov. Zato sedaj razmišljajo, kako prilagoditi čipe, da bodo pod dovoljeno mejo 600 GB/s hitrosti komunikacije (bidirectional transfer rate). Seveda pa v sankcijah ni jasno določeno, kako se to izračuna, zato je tu nekaj prostora za kreativno merjenje. Procesor BR100, ki ga dizajnira Biren, je bil sprva deklariran kot 640 GB/s, sedaj pa se oglašuje kot 576 GB/s.


Za zdaj kaže, da je sprememba dizajna bolj površinska in bodo v resnici zgolj onesposobili dele čipov. Pričakujejo, da bi se ti lahko ponovno omogočili, kot bodo sankcije umaknjene. Tudi T-Head (del Alibabe) ima iste težave s svojim 5-nm čipom za umetno inteligenco. Izogniti se želijo scenariju HiSilicona, ki je del Huaweija, ki so ga ameriške sankcije praktično izstradale.