Danes ponoči vesoljski trk

Matej Huš

26. sep 2022 ob 21:10:23

Danes ponoči, če bo šlo vse po načrtu natanko ob 1.14 po slovenskem času, se bomo nekolikanj približali fikciji iz filmov. Vesoljsko plovilo DART bo trčilo z asteroidom Dimorphos, kar bo malce spremenilo njegovo orbito. NASA bo s tem preizkusila, kako v praksi deluje odvračanje asteroidov iz orbit, kar bi v neki nedoločni prihodnosti lahko pomagalo pri reševanju zagate, če bi kakšen čisto po filmsko letel proti Zemlji.

Vložki so namreč izjemni. Čeprav je Zemlja redno izpostavljena bombardiranju iz vesolja, škode ni, dokler so izstrelki dovolj majhni, da izgorevajo v atmosferi. Zaradi velikanskih hitrosti pa se položaj nepredstavljivo zaostri, če kaj trešči na površje. Že asteroid s premerom nekaj sto metrov bi zradiral kakšno mesto, večji padci pa bi ustvarili velikanske kraterje in vplivali na široko področje. Lahko bi se zgodila celo nuklearna zima, če bi v ozračje dvignil dovolj prahu, ki bi zastrl sonce. Trki velikanov so zelo redki, a so se že dogajali. Eden je bržkone ustvaril Luno, drugi je izbrisal dinozavre, tretji je zarisal 180 kilometrov velik krater v Mehiškem zalivu.

Zato bo današnja generalka nadvse pomembna. DART pomeni Double Asteroid Redirection Test in bo treščil v sistem dveh asteroidov. Dimorphos ima premer 160 metrov in kroži okrog 780 metrov širokega Didymosa. Dimorphos je dovolj majhen in skrit v figurativni senci večjega brata, da kaj dosti o njem ne vemo. Dvojica bo postala šesti in sedmi asteroid, ki si jih bomo pogledali od blizu. Trk se bo zgodil s hitrostjo 22.000 kilometrov na uro, kar bomo lahko spremljali v neposrednem prenosu. Italijanski satelit LICIACube je letel na DART-u in se je ločil pred 11 dnevi, da bo trk posnel z razdalje 1000 kilometrov. Kaj točno se bo zgodilo, ne ve nihče, ker sploh ni znano, kakšno je površje asteroida. Trk bo opazovalo več astronomov s celega sveta, končni cilj pa je sprememba orbite Dimorphosa, tako da bo za obhoda večjega bratca potreboval četrt ure manj. Leta 2027 bo do sistema pripotovala Hera, ki bo posnela površje in dodatno od blizu analizirala posledice trka.

Trk bo neposredno prenašala NASA.