Kriptorazprodaja se nadaljuje, grafične kartice spet ugodne
Matej Huš
18. jun 2022 ob 21:59:44
Velikanski padci na trgu kriptovalut, ki so v zadnjem mesecu zgrmele za približno tretjino, imajo poleg glavobolov imetnikov kriptovalut in zaposlenih v tej industriji tudi nekaj širših posledic, ki niso vse negativne. Cene grafičnih kartic, ki so se med zadnjimi kriptobaloni uporabljale za rudarjenje kriptovalut, zaradi česar so cene letele v stratosfero, so se občutno pocenile. AMD-jeve kartice iz serije Radeon RX 6000 najdemo že pod priporočenimi maloprodajnimi cenami.
Bitcoin je bil na začetku leta vreden skoraj 50.000 dolarjev, danes se giblje pod 20.000 dolarji. Podobni padci so prizadeli tudi njegove sorodnike, kar je v težave pahnilo tudi številna podjetja s tega področja. Kriptobanka Celsisus je v začetku tedna ustavila izplačila, kmalu je isto storil še Binance, Coinbase pa odpušča. To na drugi strani pomeni, da so se samo v maju grafične kartice pocenile za dodatnih 15 odstotkov. Pocenitev morda niti ni najpomembnejša sprememba, saj so nekateri modeli sploh postali dosegljivi, potem ko so bili med največjim bumom razprodani mesece vnaprej. Kriptorudarje namreč stiskata dve dejavnika. Poleg nižja vrednosti kriptovalut se draži tudi elektrika, zato je rudarjenje čedalje manj privlačno. Tudi z najdražjimi karticami je po odšteti cenah elektrike težko ustvariti več kot dolar profita na dan. To je seveda dobra novica za vse, ki želijo kupiti grafične kartice za igranje iger ali kakšne resne izračune na grafičnih čipih. Ko se je leta 2018 nazadnje zgodila takšna kriptozima, so cene kartic padle globoko pod priporočene maloprodajne cene.
Bloomberg poroča o drugih posledicah, ki jih imajo padajoče cene. Ker so vse transakcije javne, le lastniki denarnic so anonimni, je možno s prečesavanjem verig blokov izluščiti marsikakšno informacijo o ostalih igralcih na trgu. Nekateri agresivni trgovci iščejo izpostavljene igralce in nato stavijo proti njihovim pozicijam. To seveda na trgih ni nič novega, najbolj znan primer pa je gotovo zlom funta in Bank of England leta 1991, a je na kriptotrgu zaradi javnosti transakcijo to še bolj razširjeno. Ocenjujejo, da so bili zadnji propadi, kot je Celsius, hujši tudi zaradi špekulacij in arbitraže.