Pomanjkanje čipov dela preglavice tudi proizvajalcem tiskalnikov
Jurij Kristan
15. jan 2022 ob 20:52:51
Canonov oddelek za kartuše in tonerje je pomanjkanje polprevodnikov tako prizadelo, da mora razpošiljati tudi primerke brez vgrajenega čipa za preverjanje količine barve, posledično pa mora uporabnike miriti, da njihovi izdelki niso neoriginalni.
Proizvajalci tiskalnikov nas že lep čas na bolj ali manj mehke načine silijo, da poleg tovrstnih naprav vselej zgledno uporabljamo tudi njihove (in samo njihove) vsebnike z barvo. Sami pravijo, da tako zagotavljajo "visoko kvaliteto delovanja", seveda pa gre pri tem predvsem za nagajanje tistim, ki bi lahko ponujali cenejšo storitev, in posledično vzdrževenje relativno visoke cene kartuš in tonerjev, ki predstavljajo lep dodaten zaslužek. Preverjanju vsebnikov z barvo so namenjeni majhni vgrajeni čipi, ki imajo sicer obenem še razne druge naloge, v prvi vrsti merjenje količine preostale barve. Trenutno pomanjkanje polprevodniških vezij, ki je z nastopom pandemije novega koronavirusa ukleščilo svet, pa je na precej zabaven način pokazalo, da ima takšne sorte DRM za proizvajalca lahko tudi neprijetne posledice.
Pri Canonu so namreč morali na trg poslati tonerje brez vgrajenega čipa - ker jim je teh zmanjkalo. Posledično so se njihove stranke znašle pred očitajočimi sporočili tiskalnikov, da uporabljajo neoriginalno robo. Tegoba po Canonovem sporočilu sodeč tare predvsem nekatere modele serije imageRUNNER. Zato so morali v podjetju izdati tudi navodila, kako v takih primerih ravnati - in tudi ta so malce komična, saj mora uporabnik zgolj poklikati nekaj okenc in upoštevati, da merilnik vsebnosti tonerja pač ne deluje več. Ob tem velja opomba, da gre v tem primeru resda za manj skrajno siljenje k originalnosti, saj obstajajo tudi tiskalniki, ki brez proizvajalčevih vsebnikov ne bodo delovali. V Canonu so ob robu dogodka tudi poudarili, da zaenkrat zmanjkuje samo čipov, samih kartuš in tonerjev pa imajo dovolj.