Opozarjanje na aktivni potres prek telefonov deluje

Matej Huš

24. dec 2021 ob 08:40:22

V ponedeljek je Kalifornijo stresel potres z magnitudo 6,2, ki sicer ni povzročil večje gmotne škode, je pa omogočil realni preizkus sistema za napovedovanje potresnega sunka. Čeprav potresov vnaprej ne moremo napovedati s kratkoročno natančnostjo, lahko ob pojavu nekoliko bolj oddaljena področja pravočasno opozorimo. Potresni valovi se namreč premikajo s hitrostmi do 14 kilometrov na sekundo, medtem ko elektronska sporočila letijo praktično s svetlobno hitrostjo (300.000 km/s).

Ponedeljkov potres je bil prvi večji potres po vzpostavitvi sistema ShakeAlert, ki počne točno to. Takoj po tresenju tal v epicentru je več sto tisoč pametnih telefonov lastnike opozorilo na bližajoči udarec. ShakeAlert opozarja na potrese z magnitudo nad 5,0 in prebivalce obvesti, naj se hitro umaknejo na varno oziroma kam zatečejo. Običajno gre za nekaj sekund, kar pa že zadostuje za preprečitev številnih poškodb ali celo smrtnih žrtev. Koordinator projekta Robert de Groot je nad delovanjem sistemu v prvi resni realni uporabi navdušen. Dobra volja je razumljiva tudi zato, ker potres ni terjal žrtev in ker je povzročil le majhno gmotno škodo.

ShakeAlert uporablja prave seizmološke senzorje, ki so razmestili po Kaliforniji. Ti zaznavajo primarne valove, ki so hitrejši, a manj rušilni. Sekundarni valovi običajno udarijo pozneje in povzročijo precej več škode. Smo pa v preteklosti že videli povsem skupnostne decentralizirane sisteme, kjer so telefoni iz svojih pospeškomerov ugotovili, ali se je zgodil potres. Tak sistem je precej manj zanesljiv, a cenejši.