Nigerija zagnala digitalno valuto eNaira

Matej Huš

2. nov 2021 ob 22:51:07

Nigerija je v začetku minulega tedna kot prva afriška država in drugo večje gospodarstvo na svetu uvedla digitalno valuto. Prva je seveda Kitajska, ki je svojo digitalno centralnobančno valuto preizkusno uvedla že lani, letos pa jo uporablja že več milijonov ljudi. Nigerija je sledila 25. oktobra, a vse ni šlo po načrtih.

Valuta se imenuje eNaira in bi bila morala zaživeti že 1. oktobra, a so jo zaradi tehničnih težav - uradno pa zaradi proslav ob dnevu neodvisnosti - prestavili za dobre tri tedne. Tudi sama splavitev nove valute je bila precej neobičajna, saj so na tiskovno konferenco povabili le tri medijske hiše. Potem pa je šlo vse narobe.

Valuta eNaira za delovanje potrebuje digitalno denarnico, sicer pa je vredna enako kot klasična valuta in se tudi uporablja enakovredno. Aplikacija, ki so jo ponudili fizičnim osebam, ni delovala po načrtih. Imela je težava pri uparjanju elektronskih naslovov in bančnih računov, zato marsikdo aplikacije sploh ni mogel uporabiti. Po približno 100.000 prenosnih in obupnih recenzijah so pristojni aplikacijo umaknili s Play Stora. Ko so kasneje aplikacijo vrnili, to ni povrnilo navdušenja. V tednu dni si je aplikacijo naložilo manj kot 250.000 uporabnikov, večina trgovcev pa plačila z digitalno valuto še ne podpira. Pojavljajo se tudi lažne aplikacije, ki prežijo na nevešče uporabnike.

Za uporabo aplikacije se je treba registrirati, za kar potrebujemo fotografijo in osebni dokument. Ne neregistriranem telefonu (burner phone) lahko dnevno porabimo le 40 evrov in shranimo slabih 250 evrov, medtem ko lahko na polno registriranem telefonu trošimo do 2000 evrov dnevno in shranimo do 11.000 evrov dobroimetja. Aplikacija za trgovce je ločena in nima omejitev, je pa potrebna registracija pri davčni upravi.

Digitalna valuta ne prinaša obresti.