Isti Falcon 9 poletel in pristal še desetič
Jurij Kristan
9. maj 2021 ob 18:05:55
SpaceXu je danes dopoldne uspelo tisto, na kar so inženirji po tihem upali ob nastopu izvedenke Block 5 rakete Falcon 9: ista prva potisna stopnja je uspešno poletela in pristala še desetič, kar je eden najpomembnejših mejnikov v zgodovini vesoljske tehnike.
Danes dopoldne, nekaj po pol deveti po našem času, se je iz Cape Canaverala dvignila še ena raketa Falcon 9, česar smo zadnja leta že povsem vajeni. Tudi tokrat je šlo za izstrelitev satelitov Starlink, kar nam je tudi že postalo presneto domače. Toda odprava je bila nekaj posebnega za vsakogar, ki pozna serijsko številko na trupu rakete: B1051. Pred tem smo jo namreč v akciji videli že kar nekajkrat ... natančneje, devetkrat. Prvič je poletela davnega marca 2019, ko je s seboj tovorila prvo testno kapsulo Crew Dragon, takrat seveda še brez posadke. Danes se je torej odvil dogodek, na katerega so inženirji in navdušenci nad vesoljskimi poleti čakali že več let - vse odkar so si pri SpaceXu zadali cilj, da poskušajo z izvedenko Block 5 ponovno uporabo prignati do števila deset.
Uspešno pristajanje je po zaslugi falconov zares postalo tako običajno, da je že težko razložiti, za kako velik tehnološki dosežek v resnici gre. Zgolj nekaj let nazaj se je to zdelo kot totalna znanstvena fantastika. Razlogi za tak razvoj so povsem stvarni: zbijanje cene pošiljanja materiala v vesolje, kjer je SpaceX napravil eno največjih tehnoloških revolucij v človeški zgodovini in praktično vsem ostalim raketnim izdelovalcem povzročil veliko sivih las, saj so čez noč postali nekonkurenčni. Nizka cena izstrelitev je nujna za njihovo množično izvajanje in s tem proizvodnjo, kar potem nazaj dodatno niža stroške, vse skupaj pa omogoča masovno industrializacijo tako Zemljine orbite kot kasneje tudi nebesnih teles v našem osončju.
Kaj se bo sedaj zgodilo z B1051, še ni čisto jasno. Musk je prejšnji mesec omenil, da bodo izvedenke pošiljali gor, dokler bo pač šlo, tako da bodo mejnik gotovo še premikali. Stalna uporaba seveda stara material, kar se je pokazalo ob februarskem dogodku, ko šestič uporabljenemu falconu ni uspelo pristati. Ali bodo novim rekordom namenjeni drugi modeli in bo B1051 postala muzejski eksponat, pa še ne vemo.