Dirka lansiranja klonov Clubhousa
Jurij Kristan
2. apr 2021 ob 23:16:33
Pogovorno družbeno omrežje Clubhouse je ena največjih zgodb o uspehu iz pandemskih časov in tekmeci ne sedijo križem rok, kajti svojo konkurenčno rešitev snujejo ali jo že imajo vsi od Facebooka do Twitterja, LinkedIna, Spotifyja, Slacka in drugih.
Recept aplikacije Clubhouse je na videz preprost: uporabniki se nahajajo v virtualni sobani, kjer poslušajo osrednjega govorca; v kolikor želijo tudi sami besedo, dvignejo roko in upajo, da se jih bodo moderatorji usmilili ter jih spustili na "oder". Gre torej za nekakšne podcaste z možnostjo pogovornega sodelovanja, pri čemer je vsa komunikacija glasovna in aplikacija razen ikonic uporabnikov pravzaprav nima drugih omembe vrednih grafičnih elementov. Toda v pandemskih časih, ko so ljudje naveličani video pogovorov, je takšna izključno glasovna rešitev padla na plodna tla in Clubhouse je čez noč postal gigantska zgodba o uspehu - pa čeprav je še vedno omejen na iOS in lahko vanj pridemo le s povabilom!
Že v začetku leta se je pričelo šušljati, da svojega tekmeca načrtujejo pri Facebooku, medtem ko je Twitter že dobil svoj razdelek Spaces, v podobni maniri. Zdaj je jasno, da praktično vsakdo v Silicijevi dolini, ki kaj pomeni, dela na svoji verziji prijema. Spotify, ki že ima obširno vsebino podcastov, je konec prejšnjega meseca prevzel firmo Betty Labs, ki se ukvarja z živimi športnimi prenosi skozi aplikacijo Locker Room. Pod Spotifyjem naj bi Locker Room, ki se bo najverjetneje preimenoval, preobrazili v širše pogovorno rešitev. Približno v istem času so pri Discordu lansirali razdelke Stage Rooms - kanale, ki so hudo podobni Clubhousovim dvoranam. Svojega rivala so napovedali pri LinkedInu in Slacku, podobne funkcije pa bo vseboval tudi podcast app Fireside, nad katerim bdi Mark Cuban.
V vsej noriji je malce prelahko pozabiti, da ima Clubhouse še vedno kopico tehničnih izzivov, za katere še ni povsem jasno, kako se jih bo konkurenca lotila. Ker strojna prepoznava govora še ni na isti ravni kot prepoznava teksta, je govorance težje samodejno moderirati - in tudi cenzurirati, kar so spoznali Kitajci in Clubhouse februarja že blokirali. Podjetje si je obenem v začetku leta privoščilo kup varnostnih polomij, ki so še neznanim tolovajem omogočile, da so pogovore pretakali ven, čeprav naj jih uporabniki uradno ne bi mogli posneti. Rešitev bo treba najti tudi za ljudi, ki zaradi govornih motenj in sorodnih problemov težje sodelujejo pri takšnem sporazumevanju.