Amazon: v zadnjem polletju devetkrat več zahtevkov za izročitev osebnih podatkov

Matej Huš

2. feb 2021 ob 00:13:55

Amazon je izdal polletno poročilo o zahtevkih za dostop do informacij o uporabnikih, ki jih je prejel v minulem polletju. Podatke načeloma razkrivajo le, ko organi v ZDA ali drugih državah predstavijo zakonito sodno odredbo ali nalog (search warrant), medtem ko na pozive (subpoena) ne izdajajo vsebinskih podatkov, temveč osebne in prometne. V minulem polletju so 42 odstotkov vseh zahtevkov vložile nemške oblasti, sledijo pa španske (19 odstotkov), italijanske in ameriške (oboje po 11 odstotkov), britanske (4 odstotke) in francoske (tri odstotke), če ne upoštevamo AWS. Pri tej storitvi pa je kar 75 odstotkov zahtevkov izviralo iz ZDA.

Amazon deli zahtevke na vsebinske in nevsebinske. V prvem primeru se razkriva vsebina, ki jo ima uporabnik shranjeno na Amazonovih strežnikih, medtem ko v drugem primeru Amazon posreduje le prometne in identifikacijske podatke (imena, naslovi, datumi, zgodovina uporabe, nakupi). Kar 99,8 odstotka zahtevkov je bilo po nevsebinskih podatkih (oziroma 97 odstotkov pri AWS, kjer je to bolj relevantno). V tej statistiki pa niso vključeni zahtevki tajne službe NSL, ki se izdajajo po zakonodaji FISA. Povedati so smeli le, da je bilo takih zahtevkov med 0 in 249. Amazon ni ameriškim oblastem razkril nobenih podatkov poslovnih strank (enterprise), ki so shranjeni izven ZDA.

Skupno so obravnavali 27.664 zahtevkov, medtem ko so jih v prvih šestih mesecih lanskega leta 3.222. Gre za podatke v AWS, pa podatke naprav Echo, Fire in Ring, spletno zgodovino iskanja in nakupovanja itd. V le 67 primerih so predali vsebinske podatke.