Roboti, pametne maske in ostali utrinki z letošnjega CESa
Jurij Kristan
17. jan 2021 ob 22:11:21
Čeprav je letošnji sejem potrošne elektronike CES zaradi pandemije covida-19 prvič v celoti potekal preko spleta, je imel precej predvidljivo sestavo pokazanega: ob paradi prenosnih računalnikov in televizorjev so se drenjali obvezni roboti, bizarne uporabniške napravice in kakšen avto za povrh. Ter seveda maske in druga protivirusna oprema, s katero so firme skušale izkoristiti trenutek.
Pri robotih je bil tokrat zopet v ospredju Samsung, ki je vnovič stavil na kombinacijo uporabnih naprav tik pred izidom in pa konceptnih umotvorov, ki jih v svojim čumnatah ne bomo videli še leta. Med prve spada sesalnik JetBot 90 AI+ z vgrajenim lidarjem in dodatki za futranje domačih živali. Med drugimi smo videli prenovljenega bota Care, ki nas opominja, če predolgo geekamo za računalnikom in nam pametne zaslone pomoli pod nos, ker smo preleni, da bi vstali in tablico v roke vzeli sami. Najbolj ambiciozen pa je bot Handy, ki so ga predstavili kot nekakšnega domačega butlerja, saj naj bi znal nalivati vino in polniti pomivalni stroj. Ni znano, koliko kozarcev in krožnikov je preminilo ob izdelavi promocijskega videa. Kar se tiče dronov, se je v ospredje prerinil Sony, s pred meseci bežno napovedanim letalnikom Airpeak. Štirirotorna naprava je prvinsko namenjena snemanju in ima stabilizirano roko za blaženje tresljajev, podprto z umetno inteligenco. Jasno. Podrobnosti o ceni pozneje letos.
Kot je zadnja leta v navadi, smo videli vsaj eno predstavitev letečega avta - tokrat General Motorsovega, pod znamko Cadillac. Tudi to pot gre za avtonomnega drona za eno osebo, s štirimi rotorji in potovalno hitrostjo slabih 90 km/h. Žal smo se morali zadovoljiti z izrisano prezentacijo, zato je vse skupaj seveda lahko samo parina. Pri otipljivejših rešitvah je prednjačil Mercedes z dotikabilnim OLED zaslonom, ki se vije preko celotne armaturne plošče, oziroma jo nadomešča. Prikazovalnik je namenjen njihovemu luksuznemu električnemu avtu EQS, poganjal pa naj bi ga zmogljiv računalnik z osemjedrnim procesorjem in 24 gigabajti rama, zato bo šlo za polnopravno večpredstavno napravo. Niso pa posebej govorili o tem, ali so rešili težavo z nezanesljivostjo dotikabilnega nadzora kritičnih avtomobilskih funkcij.
Pri hecnih domislicah, kot so pametne vodne kadi, električne zobne ščetke, ki nas učijo ... umivati zobe, in ovitki za telefone, ki jih je mogoče kompostirati, je bila opazna težnja po izkoriščanju pandemskih časov. Ob mnoštvu naprav za filtriranje zraka in dezinficiranje telefonov pa je pozornost gladko ukradel Razer, ki je za svojo letošnjo konceptno iznajdbo pokazal pametno masko Project Hazel. V bistvu izvedba sploh ni tako za luno: maska je prozorna, da je mogoče videti sogovornikova usta; vgrajena ima mikrofon in zvočnik za jasnejši govor; poleg je tudi stojalo, ki jo dezinficira. Seveda pa to ne bi bila Razerjeva pogruntavščina, če ne bi imela vgrajenih barvnih ledic. Pametnega Razerjevega toasterja pa žal tudi tokrat nismo dočakali.