V ZDA prodaja gramofonskih plošč prehitela zgoščenke
Matej Huš
12. sep 2020 ob 11:17:33
Prodaja gramofonskih plošč je v ZDA prvikrat po letu 1986 presegla prodajo zgoščenk (glasbenih CD-jev), je ugotovila stanovska organizacija RIAA (Recording Industry Association of America). V prvi polovici tega leto so za Američani za gramofonske plošče odšteli 232 milijonov dolarjev, medtem ko so za zgoščenke skoraj polovico manj, le 130 milijonov dolarjev. V letu 2019 je bila prodaja obeh zvrsti približno izenačena, in sicer 224 milijonov dolarjev za gramofonske plošče in 248 milijonov dolarjev za zgoščenke v prvem polletju. Mimogrede, najbolj prodajan album na ploščah lani je bil legendarni Abbey Road. Med najbolje prodajanimi izvajalci so še Pink Floyd, David Bowie, Fleetwood Mac, Led Zeppelin, Jimi Hendrix in Queen.
To ni nov trend, saj prodaja gramofonskih plošč zlagoma raste vse od leta 2005, ko so jih prodali najmanj dotlej, le za 14 milijonov dolarjev. Letos je obrat še posebej močan, ker je prodaja zgoščenk zaradi ukrepov proti epidemiji strmoglavila. Prodali so za polovico manj zgoščenk, medtem ko gramofonske plošče niso čutile takšnega upada.
Seveda se je treba ob tem zavedati velikostnega razreda. Tako ene kot druge so še vedno zgolj nišni proizvod. Večino glasbe dandanes kupimo v obliki pretočnih vsebin, ki v ZDA zasedajo že 85 odstotkov vseh izdatkov za glasbo. Prodaja fizičnih medijev pada, gramofonske plošče pa iz drugih razlogov vztrajajo. Še več, v letu 2018 so beležile 13-odstotno rast, lani prav tako. Obrat so napovedovali že lani, ko je na gramofonske plošče odpadla tretjina vse prodaje fizičnih medijev glasbe.
Na fizične medije torej odpade okrog desetina prihodkov, 85 odstotkov na pretočne vsebine, preostanek pa na digitalne prenose. To se namreč vodi ločeno, saj gre za prenos datotek, ki jih lahko potem poslušamo kjerkoli in kadarkoli. A tudi ta način izgublja priljubljenost. Sedaj je glavno vprašanje, ali lahko tudi zgoščenkam uspe povratek, kot je gramofonskim ploščam.