Hekerji od univerze v San Franciscu izsilili milijon dolarjev

Matej Huš

30. jun 2020 ob 16:40:42

Izsiljevalski virus Netwalker, ki se je začel širiti v začetku tega leta, je prizadel tudi Univerzo v San Franciscu (UCSF). Na njihovi medicinski fakulteti je zašifriral datoteke na računalnikih, pred tem pa so hekerji kopije ukradli še zase. Nato so fakulteti zagrozili, da želijo tri milijone dolarjev, sicer ne bodo nikoli dobili nazaj svojih podatkov (oziroma ključa za dešifriranje), bodo pa javno objavili zbrane osebne podatke (denimo študentov). UCSF se je po pogajanjih uklonil in plačal dober milijon dolarjev.

Celotno zgodbo so od blizu spremljali novinarji BBC-ja, ki so prejeli informacijo o dogajanju. Pogajanja so potekala prek klepeta na spletni strani, podobno kot ima to urejeno veliko podjetij za pomoč uporabnikom, le da je bila ta stran na temnem delu interneta (darkweb). Glede na prihodke, ki jih ustvari UCSF, so hekerji sprva zahtevali tri milijone dolarjev, UCSF pa je ponudila štirikrat manj. Kasneje so se uskladili pri 1,14 milijona dolarjev, kar so plačali v bitcoinih. Kasneje so prejeli ključ za dešifriranje. Primer sedaj preiskuje policija.

Čeprav organi pregona uradno odsvetujejo plačevanje odkupnine, prizadeti včasih nimajo druge možnosti, kar priznava tudi FBI. Zato je plačilo odkupnine pogosto, kar pa seveda daje jadra v veter napadalcem. Ob tem velja opozoriti, da plačilo odkupnine ni nikakršno zagotovilo, da bomo podatke res dobili nazaj in da bodo napadalci svoje kopije izbrisali.