V Avstraliji dosegli rekord v hitrosti prenosa podatkov po optičnem vlaknu z enim čipom

Matej Huš

23. maj 2020 ob 13:00:54

V Avstraliji so raziskovalci presegli šest let star danski rekord v hitrosti prenosa podatkov po optičnih vodnikih, ki je dotlej znašal 43 Tb/s (predlanski dosežek je nekoliko drugačen). Po 76,6 kilometra dolgem optičnem kablu, ki je tekel med kampusoma univerz Monash in RMIT v Melbournu so podatek prenesli s hitrostjo 44,2 Tb/s, o čemer pišejo v Nature Communications. Za prenos so uporabili C-pas pri 1550 nm s spektralno učinkovitostjo 10,4 b s-1 Hz-1. Porabili so 4 THz pasovne širine, uporabljali pa so modulacijo 64 QAM.

Za prenos podatkov so uporabili obstoječ lasten optični kabel, ki je model za infrastrukturo, ki se v Avstraliji uporablja komercialno (National Broadband Network - NBN). Ključna novost pri tem rekordu je uporaba enega optičnega čipa (mikroglavnik, micro-comb), ki nadomešča potrebo po 80 različnih laserjih, ki bi jih potrebovali sicer. Tak vir svetlobe postaja popularen v zadnjem času. Leta 2005 so za odkritja na področju optičnih komunikacij, kar vključuje tudi optične frekvenčne glavnike (optical frequency comb), podelili Nobelovo nagrado.

Tako hitrega interneta seveda v bližnji prihodnosti ne bo, so pa raziskave pomembne, ker kažejo, kaj je možno doseči na obstoječi infrastrukturi z majhnimi nadgradnjami in spremembami. Uporabam mikroglavnikov je eden izmed načinov, kako iz optičnih kablov iztisniti več, kar je ceneje od polaganja novih kablov.