Danci dosegli rekord v hitrosti prenosa podatkov prek optike

Matej Huš

6. avg 2014 ob 08:38:13

Raziskovalci s Tehniške univerze na Danskem (DTU) so prikazali najvišjo hitro prenosa podatkov po optičnem vodniku (izjava za javnost v danščini). Dosegli so hitrost prenosa 43 terabitov na sekundo, kar je skoraj dvakrat hitreje od 26 Tb/s, kolikor je leta 2011 dosegel Tehnološki inštitut v Karlsruheju (KIT).

DTU in KIT sta v zadnjih letih postavila več rekordov v hitrosti prenosa podatkov po optičnih vlaknih. DTU je leta 2009 kot prvi presegel magično mejo enega terabita in potem do leta 2011 nekajkrat izboljšal svoj rekord, dokler ga ni prehitel KIT. Sedaj so Danci spet prevzeli štafetno palico.

Za prenos podatkov so uporabili kabel japonskega podjetja NTT, ki ima sedem ločenih sredic z ustreznimi ovoji, a hkrati ne zaseda več prostora kot običajen optični kabel. Uporabili so samo en laser (eno valovno dolžino). V preteklosti smo že brali o rekordih, ki so dosegali več sto terabitov ali celo petabite na sekunde, a tedaj je šlo vsakokrat za sočasen prenos prek več kablov. Danci pa so uporabili enega samega, a so pri tem malo goljufali in vzeli takega s sedmimi sredicami. Kakšno multipleksiranje (WDM ali SDM) so uporabili, še ni jasno.

Na DTU poudarjajo, da je poleg hitrejšega prenosa podatkov cilj razviti tudi manj potratnega. Ocenjujejo, da se za delovanje interneta trenutno potroši toliko energije, da predstavlja 2-odstotni delež v svetovnem izpustu ogljikovega dioksida. Zaradi rasti zahtev po prenosu podatkov želijo razviti tehnologije za hitrejši prenos, ki bodo varčnejše.