Oglaševanje 78 milijonom ljudi, ki verjamejo psevdoznanosti? Na Facebooku nič lažjega

Matej Huš

25. apr 2020 ob 21:28:46

Facebook omogoča ciljano oglaševanje. Ker svoje uporabnike zelo dobro pozna, lahko oglaševalci pri plačilu oglasov izberejo, katerim ciljnim skupinam naj se ti oglasi prikazujejo. Še sredi tega meseca je bila ena izmed demografskih skupin psevdoznanost. Z drugimi besedami: kdor je želel oglaševati tako, da bi njegove oglase videli predvsem zagovorniki različnih teorij zarote in psevdoznanosti, je to zlahka počel. Facebook je v to skupino profiliral 78 milijonov uporabnikov. Za primerjavo: Facebook ima 2,5 milijarde rednih mesečnih uporabnikov. Facebook je šele ta teden odstranil možnosti izbire te demografske skupine. Nekoliko pred tem so odstranili možnost teorije zarote.

Druga težava pa so oglasi, ki se širijo po Facebooku. Medtem ko so navadne objave nemoderirane in se objavijo takoj po oddaji (lahko pa se seveda kasneje odstranijo, če kršijo zakonodajo), so oglasi plačani in pred objavo preverjeni. Organizacija Consumer Reports je preverila, kako dobro deluje to preverjanje, in odkrila številne pomanjkljivosti. Naročili so več oglasov, ki so segali od dvomljivih do povsem nesprejemljivih, a je Facebook vse oglase potrdil (tik pred objavo so jih na Consumer Reports preklicali. Oglasi so na primer pozivali k nespoštovanju ukrepov glede koronavirusa in trdili, da virus sploh ne obstaja, in podobno. Analiza je pokazala, da je Facebook oglase verjetno preverjal s strojnim prepoznavanjem fotografij, saj je zavrnil en oglas z neprimerno fotografijo maske, a ga po spremembi fotografije z identičnim besedilom odobril.

Facebook ima te čase težave, ker je veliko njegovih zaposlenih doma zaradi ukrepov zoper koronavirus. Tiskovni predstavnik je potrdil, da od doma dela nekaj tisoč pregledovalcev vsebin in ne 15.000, kolikor jih je običajno aktivnih. Umetna inteligenca pa še ni na nivoju, da bi bila sposobna avtomatično poloviti vse neprimerne vsebine.

Facebook se sicer trudi zajeziti širjenje neresnic. To počno tudi na strani uporabnikov. Tako so v zadnjem času potrdili, da odstranjujejo vsebine, ki pozivajo k povzročanju škode ali poškodb (npr. zažiganje baznih postaj ali pitje razkužil). Pri vsebinah, ki širijo neresnične informacije o na primer koronavirusu, Facebook prikaže opozorilo in povezavo do zaupanja vrednih strani (denimo Svetovne zdravstvene organizacije). Mark Zuckerberg, direktor Facebooka, je pojasnil, da ukrepi delujejo. Marca so ob 40 milijonih sporočil o koronavirusu pokazali opozorilo, da je glede na pregled neodvisnih strokovnjakov vsebina neverodostojna. V 95 odstotkih uporabniki potem teh vsebin niso odprli.

Že v preteklosti se je Facebook znašel pod plazom kritik, ko se je razkrilo, da je možno pri oglaševanju kot ciljno skupino izbrati antisemite ali uporabnike, ki so zaskrbljeni zaradi cepiv.