NASA izdala podrobnosti vnovičnega pohoda na Luno
Dare Hriberšek
4. apr 2020 ob 16:42:55
Podrobnosti programa Artemis, ki naj bi do leta 2024 omogočil vnovični pristanek človeka na našem naravnem satelitu, pozneje pa morda tudi človeški pohod na Mars, so zapisane v 13 stranskem dokumentu, ki ga je pred dnevi prejel Nacionalni vesoljski svet, nekakšno posvetovalno telo ameriškega predsednika.
NASA se bo med pripravami posebej osredotočila na tri ključne elemente, ki naj bi omogočili človekovo bivanje na Luni: kot kratkoročno prebivališče na kraju pristanka naj bi služil t. i. Lunar Foundation Surface Habitat, ki bo imel vse potrebno za pristajanje modulov, komuniciranje z Zemljo, predelavo odpadkov in zagotavljanje energije. Pod svojo streho bo lahko za kak teden dni sprejel do štiri osebe. Astronavti naj bi namreč večino časa živeli in delali v t. i. Bivalni mobilni platformi, medtem ko bo poveljniški center nastanjen v vesoljski postaji Lunar Gateway, ki bo krožila okoli Luine.
Drugi element tako predstavlja že omenjena Bivalna mobilna platforma, ki bo nekoliko večje vozilo s kabino pod pritiskom, ki bo omogočila nekoliko daljša, tudi do 45 dni trajajoča raziskovalna potovanja. Toliko naj bi namreč trajala tudi poznejša potovanja na površino Marsa.
Zadnji element pa je lunarno terensko vozilo (LTV oz. Lunar Terrain Vehicle), ki ga bodo astronavti uporabljali za krajše pohode po površju. Vozilo ne bo samodejno, upravljal ga bo voznik, prav tako ne bo imelo kabine, zato bodo astronavti na njem potovali v EVA (Extra Vehicular Activity) oblekah.
Lunarno orbitalno postajo Gateway naj bi tako kot sedanjo Mednarodno vesoljsko postajo z leti postopoma širili, saj ne bo služila le kot izstopni pomol za pristanke na Luni, pač pa tudi kot vmesna postaja za poznejša, bolj oddaljena potovanja, denimo na Mars. No, morda pa tudi ne. Gateway NASA sicer še vedno omenja v dokumentu, saj naj bi na Gateway sčasoma poslali štiri astronavte, ki bodo v doslej najdaljšem bivanju v vesolju simulirali izlet na rdeči planet in poskušali odkriti vse fiziološke in psihološke pasti, ki prežijo na človeka med takimi potovanji.