Kitajska nad koronavirus tudi z dezinfekcijo in uničevanjem bankovcev

Matej Huš

16. feb 2020 ob 19:45:38

Eno izmed neodgovorjenih vprašanj o novem koronavirusu je njegova življenjska doba na površinah in predmetih. Sredstva za dezinfekcijo ga brez težav uničijo, a na neobdelanih površinah se lahko zadržuje več ur. Eden izmed predmetov, ki najintenzivneje kroži med ljudmi, je gotovina. Zato so se kitajske oblasti odločile za ekstremen ukrep. Bankovce iz provinc, kjer se virus najbolj širi, bo centralna banka dezinficirala in v obtok vračala po najmanj dveh tednih. Gotovino iz manj okuženih področij bodo v obtok vračali po tednu dni.

Dezinfekcijo bodo izvajali z ultravijolično svetlobo, ki ima dovolj visoke frekvence, da poškoduje dedni zapis virusa, ker pretrga vezi v molekuli. Drugi način dezinfekcije, ki ga bodo uporabljali, je segretje na višjo temperaturo, kar prav tako škoduje koronavirusu. V večini primerov pa bo kitajska centralna banka okrepila izdajo novih bankovcev, stare pa bodo uničevali. Načrtujejo, da bodo samo v Hubeiju, kjer je epicenter epidemije, v obtok sprostili za 600 milijard juanov (85 milijard dolarjev) nove gotovine. V normalnih razmerah vse svetovne centralne banke letno zamenjajo za približno 10 milijard dolarjev gotovine letno.

Ukrep se zdi ekstremen, a gotovina je eden najbolj umazanih predmetov, s katerim lahko pridemo v stik. Študija iz leta 2017 je pokazala, da so dolarski bankovci iz New Yorka odlično gojišče za kopico evkariontov, bakterij, virusov in arhej. Odkrili so skoraj 400 vrst bakterij, ki so se prav dobro počutile na bankovcih. Določeni virusi, na primer nekateri sevi gripe, pa lahko na bankovcih v izjemnih primerih preživijo tudi 12 dni. Na več kot 90 odstotkih bankovcev v ZDA najdemo sledi kokaina. Kitajska, ki se je od izbruha SARS-a pred 17 leti veliko naučila, to pot ničesar ne prepušča naključju in sprejema stroge ukrepe, da bi zajezila širjenje virusa.