Kam so šle vse e-knjige?
Matej Huš
30. dec 2019 ob 08:05:34
Pred desetimi leti sta se Amazon in Apple zapletla v veliko bitko glede cen e-knjig, kjer sta si nasproti stala klasični način prodaje na debelo in agencijski način. Amazon je predpisoval ceno 9,99 dolarja, medtem ko je pri prodaji prek Appla cena znašala 15 dolarjev, dokler ni Apple zmagal in so se e-knjige podražile. Zaradi dogovarjanja o cenah si je Apple skupaj z založniki nakopal tudi tožbo pravosodnega ministrstva, kar je na koncu povzročilo vnovično znižanje cen. Vsi ti spori pa so se dogajali s predpostavko, da bodo v prihodnosti e-knjige tako ali tako postale prevladujoča oblika knjig, saj da bodo milenijci posegali skoraj izključno po njih. Resnica ne bi mogla biti bolj drugačna.
Deset let pozneje so e-knjige z 20-odstotnim tržnim deležem zelo daleč od tega, da bi izrinile klasične knjige. V zadnjih letih se njihov delež ne spreminja in zdi se, da bo 20 odstotkov ostal skrajni domet. Leta 2009 smo pričakovali ravno obratno, a se to ni zgodilo. Raziskave trga kažejo, da se je v resnici zgodilo nekaj nepričakovanega. Mlade generacije imajo zelo rade pametne telefone in tablice, ki jih uporabljajo za vse možne aktivnosti - razen branja knjig. Tu še vedno prisegajo na papirne izdaje. Po drugi strani imajo starejše generacije raje e-bralnike e-knjig, da jim ni treba hoditi v knjižnico. Ker si lahko povečajo črke. Ker lahko nosijo več knjig naokoli.
Po drugi strani pa e-knjige niso bistveno cenejše od tiskanih, če so sploh. Običajno so dražje od mehkih izdaj, pogosto pa celo od trdih. To ni tako neverjetno, ker so po izračunih stroški tiska in vezave minimalni - okrog dva dolarja na knjigo v ZDA. Ko je Amazon začel prodajati e-knjige, je to počel na klasičen način. Od založnikov je knjige kupil po fiksni ceni, ki je bila znižana glede na priporočeno maloprodajno ceno, nato pa jih je lahko prodajal po poljubni ceni. S ceno 9,99 dolarjev je večinoma delal izgubo, tej ceni pa ostali niso mogli parirati. Pojavil se je strah, da bodo najprej izrinili vse druge prodajalce, potem pa od založnikov zahtevali čedalje višje rabate. Zato so bili založniki navdušeni nad Applovim agencijskim modelom, kjer si je Apple odškrnil zgolj delež cene, ki so jo še vedno postavljali založniki. Ti so potem podpisali, da ne bodo knjige nikjer cenejše, kar je pomenilo tudi na Amazonu. To pa je v očeh zakonodajalca kartelno dogovarjanje, a na koncu je to pokopalo e-knjige.
Danes so številne papirnate knjige na Amazonu in drugod cenejše od e-knjig. Amazon obvladuje trg, na katerem je e-knjig le za vzorec. Nekateri pisci se trudijo s samostojnimi izdajami, ki jih potem prodajajo po raznoraznih kanalih za prgišče dolarjev, a to je v velikostnem redu zaokrožitvene napake. E-knjige lahko le čakajo na naslednjega črnega laboda.