V Kanadi preizkus prvega komercialnega letala na elektriko
Matej Huš
11. dec 2019 ob 23:14:54
V Kanadi je včeraj poletelo prvo električno letalo, ki bo vzpostavljalo komercialno povezavo. Harbour Air, ki sodi med največje letalske družbe s hidroplani v Severni Ameriki, je preizkusil 63-let staro letalo DHC-2 de Havilland Beaver, na katerega so namestili 560-kilovatni elektromotor. Letalo, ki je vzletelo iz Vancouvra, je bilo v zraku 15 minut.
Preden bodo lahko začeli z električnimi letali prevažati tudi potnike, bosta minili še vsaj dve leti. Potrebni so namreč dodatni preizkusi in certificiranje, saj gre predelavo letala. Vseeno direktor podjetja Harbour Air Greg McDougall, ki je tudi pilotiral preizkusni let, trdno verjame, da bodo v prihodnosti elektrificirali celotno floto. Z litij-ionskimi baterijami, ki niso lahke, lahko DHC-2 de Havilland Beaver preleti 160 kilometrov, medtem ko je normalni domet tega letala 732 kilometrov. V podjetju pričakujejo, da se bo z razvojem baterij ta domet še povečal, že sedaj pa zadostuje za večino povezav, ki jih Harbour Air nudi.
Električnih letal smo videli že nekaj, a še nobeno ni bilo namenjeno za komercialno rabo. V preizkusni obliki pa so električna letala na sončni pogon tudi že obletela svet. Brezpilotna letala so lahko na nebo tudi več tednov, kjer jih prav tako poganja elektrika iz baterij in sončnih celic. Na sejmu v Parizu smo videli precej delujočih prototipov na elektriko, med drugim tudi obljubo o letalu z dometom 1000 kilometrom za devet potnikov. Električne motorje razvijajo Rolls-Royce, Airbus in Siemens, medtem ko vsi večji proizvajalci letal že vsaj projektirajo električne izvedenke.