TikTok v vse večji nemilosti Američanov
Jurij Kristan
7. dec 2019 ob 14:13:35
Po tem, ko so prejšnji mesec v ZDA proti lastniku popularne aplikacije TikTok, kitajskemu podjetju ByteDance, sprožili preiskavo zaradi suma grožnje nacionalni varnosti, je zdaj postalo še tarča tožb, ki trdijo, da Kitajcem prodaja zasebne podatke Američanov.
Na internetu, kjer čas teče hitreje, mladina zadnje leto uprizarja množičen prehod na video aplikacijo TikTok. Ta hip je drugi največkrat pretočeni app na svetu - za WhatsAppom - in torej pred YouTubom, SnapChatom ter Instagramom. Uspeh gre v mnogočem na račun polnjenja luknje, ki jo je za seboj pustil leta 2016 ugasnjeni Vine: tudi TikTok je osrediščen okrog kratkih (do 15-sekundnih) video posnetkov, na katere je mogoče s priloženimi orodji prilepiti glasbo, filtre in druge dodatke. Zadeva je pri najstnikih noro priljubljena in tiska instantne medijske zvezde kot po tekočem traku, kar je v zadnjem času privabilo še denar ... pa tudi pozornost zaskrbljene javnosti in regulatorjev.
Problem je v lastniku - pekinški firmi ByteDance. Ta je TikTok leta 2017 lansirala kot globalno inačico svoje podobne kitajske aplikacije Douyin. Ključni korak za Zahod je prišel z nakupom prav tako podobnega in v ZDA popularnega servisa Musical.ly, za okroglo milijardo dolarjev. Dokončan je bil avgusta lani, ko sta se aplikaciji združili v tisto, kar je danes TikTok, s čimer se je ByteDance hitropotezno zasidral v Ameriki. Prve faze trgovinskega spora med ZDA in Kitajsko je družba prestala brez prask, položaj pa se je začel spreminjati to jesen, ko so preiskave pričele kazati, da TikTok cenzurira vsebine, ki niso povšeči kitajski Partiji. Pristop je mehke sorte: kočljive vsebine zvečine niso odstranjene, jih pa brskalni algoritmi potisnejo na dno zadetkov. Očitno si podjetje na vse načine želi slalomirati med na Zahodu zahtevano svobodo in ugajanjem matični državi; pred tednom so tako najprej blokirali ameriško najstnico, ki je za trenutek prelisičila nadzor tako, da je o nasilju nad Ujguri govorila sredi vodiča za ličenje. Nato so jo zopet spustili na storitev in se opravičili, da je šlo za napako.
Toda v teh dneh se je očitkov pojavilo že toliko, da se je zganila ameriška oblast. V začetku novembra so pri tamkajšnji Komisiji za tuje investicije v ZDA (CFIUS) odprli preiskavo o grožnji TikToka za nacionalno varnost. Posredi je predvsem bojazen, da se podatki ameriških strank stekajo na kitajske strežnike, kar v ByteDancu sicer vztrajno zanikajo. V začetku decembra so sledile še civilne tožbe. Najprej jo je vložila kalifornijska študentka, nekaj dni zatem še več družin iz Illinoisa. To slednje pravdanje so hitro, že dan po vlogi, zaključili s poravnavo v višini 1,1 milijona dolarjev. Koliko je ugled in s tem priljubljenost TikToka dejansko načet, je ta trenutek še preuranjeno govoriti, kakor tudi napovedovati najverjetnejši izid preiskave CFIUSa. V najslabšem primeru bi se lahko dogodila tudi prepoved obratovanja v ZDA, kar bi bil na trgu takšnih aplikacij precedens.